Statistika projektu HOP za září 2005
Datum: Monday, 07. November 2005
Téma: Meteorologie


Přinášíme vám statistiku pozorování projektu Halo Observation Project. Statistiku si můžete stáhnout a prohlédnout ZDE. Nové formuláře pro zaznamenávání halových jevů pak ZDE.

Jak jde vidět z grafů, nejčastějším jevem byly v měsíci září boční slunce, následovány malým halem a horním dotykovým obloukem. Za zmínku stojí také pozorování pyramidálních hal Martina Jankoviče a Lukáše Košárka, kterých bylo opravdu požehnaně, proto jsou souhrnně jako pyramidální hala (9 halo jsem dal bokem, protože jsem na začátku zpracování myslel že ho ještě někdo uvidí samostatně). Jak jde z grafu vidět v září se vyskytly jen dva dny, ve kterých nebyl pozorován žádny z jevů.

Nejaktivnějšími pozorovateli byli Martin Popek, Roman Maňák a Martin Jankovič. Společně s formuláři bylo také zasláno 174 fotek, kde vede Roman Maňák, následuje Martin Jankovič a třetí je Lukáš Košárek.

Použité zkratky:
P – boční slunce, H – malé halo, UTA - horní dotykový oblouk malého hala, CZA – cirkumzenitální oblouk, HP – halový sloup, SLA - supralaterální oblouk, LTA – dolní dotykový oblouk malého hala, PC – parhelický kruh, PA – Parryho oblouk, ILA – infralaterální oblouk

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=789