Objevte si blízkozemní planetku!
Datum: Saturday, 28. February 2004
Téma: Meziplanetární hmota


V dnešní době existuje ve světě řada amatérů, kteří vlastní poměrně velký (na amatérské poměry) dalekohled - 40-centimetrový nebývá výjimkou, vybavený CCD kamerou. I v České republice se již začínají objevovat první vlaštovky, i když pro většinu našinců jsou takové přístroje ještě stále finančně nedostupné. Mnozí z amatérů ve světě již prokázali, že dokáží přispět i na poli objevů planetek (jako ukázkový příklad může posloužit americký amatér Bill Yeung se svými 1 732 objevy plantek, z čehož jedna je blízkozemní). Blízkozemní planetku dnes ale může objevit již každý z Vás, má-li dostatek času a bystré oči. Nevěříte?

Další z věcí, které k tomu budete potřebovat, je alespoň základní znalost angličtiny a rychlé připojení k internetu. Astronomové z projektu Spacewatch, sloužícího k objevům blízkozemních planetek, totiž v říjnu loňského roku zprovoznili službu, která vám to umožní. Tento nový přístup se nazývá FMO Project.

Co je FMO?

FMO, neboli Fast-Moving-Object, je blízkozemní planetka, která se po obloze pohybuje poměrně rychle ve srovnání s ostatními asteroidy. Obvykle se jedná o průlet malého tělesa v malé vzdálenosti od Země (v řádu několika vzdáleností Měsíce). Veškeré vyhledávací projekty na blízkozemní tělesa fungují na tom principu, že je automaticky pořízeno několik snímků oblasti oblohy, na kterých potom sofistikovaný software detekuje tělesa, která snímek od snímku viditelně změnila svou polohu. U FMO ale tento přístup selhává - tyto objekty se pohybují tak rychle, že se i na jediném snímku s krátkou expozicí nezobrazí jako bod, ale zanechají po sobě protaženou stopu. Odhalení a proměření takového tělesa je pro většinu vyhledávacích softwarů ještě stále nemožné, a proto musí přijít na řadu lidské oko.

Spacewatch FMO Project hledá dobrovolníky, kteří budou snímky prohlížet a takové objekty na nich odhalovat. První úspěch zaznamenal letos v lednu jeden z dobrovolníků Stu Megan, když objevil "své" těleso 2004 BV18. Jednalo se o planetku velikosti 20 - 40 metrů, která prolétla okolo Země ve vzdálenosti 5x větší než je vzdálenost Měsíce.

Na stránkách projektu si můžete projít "kurzem", který vás seznámí s tím, jak takový objekt na snímcích rozpoznat, a zároveň si to budete moci vyzkoušet nanečisto. V případě, že budete úspěšní (ale není to podmínkou!), můžete se do projektu bez váhání zaregistrovat. Pak už jen stačí sedět a prohlížet jeden snímek za druhým, kterých dalekohledy Spacewatch vyprodukují v průměru asi 500 za noc.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=356