Pozorování částečného zatmění Slunce
Datum: Monday, 04. August 2008
Téma: Slunce


Na hvězdárně v Úpici probíhá Astronomická expedice, na kterou nám dvě pro nás nejdůležitější nebeská tělesa připravila pěkné divadlo, totiž částečné zatmění Slunce. Úplné zatmění Slunce bylo pozorovatelné z některých míst Ruska, Sibiře, Číny. Paní ředitelka úpické hvězdárny (Eva Marková) odletěla sledovat toto zatmění do Novosibirsku, ostatním bude muset pro úplné zatmění stačit on-line přenos.

1. 8. 2008 Hvězdárna Úpice
pozorovací podmínky: polojasno, občas mraky

Kolem půl desáté začínají na hvězdárnu přicházet první návštěvníci. V přednáškové místnosti mohou sledovat naučný film. Expedičníci se mezitím chystají na pozorování – připravují deníky, vyrábějí si pozorovací brýle, chystají dalekohledy. Pozorovat zatmění můžeme více způsoby – vlastníma očima přes brýle vyrobené ze slunečního filtru, v malém dalekohledu Somet binar 25x100, nebo v kopuli – sledovat stín Měsíce na slunečním disku promítnutém na papír, samozřejmě s poučným komentářem.

V 10.55 SELČ zaznamenáme první stín Měsíce na slunečním kotouči.

Ačkoliv jsem se byla podívat i v kopuli i u Sometu, svoje pozorování jsem kreslila podle vlastního pohledu v přibližně desetiminutových intervalech. Slunce bylo občas zakryté mraky, což znemožňovalo pravidelné pozorování, ale na druhou stranu umožnilo zajímavé fotografie.

Ve volných chvílích jsem fotila fotoaparátem Panasonic DMC LS-75.

Poslední stín jsme kvůli mrakům neviděli, odhaduji že to bylo asi 12.35 SELČ.

Byli jsme rádi, že nám počasí umožnilo pozorovat tento nezvyklý nebeský úkaz, další šance se v naší republice vyskytne až 4. 1. 2011.

Po skončení pozorování jsme si všichni šli užívat horkého letního dne.Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1129