Kometa C/2008 A1 (McNaught)
Datum: Wednesday, 22. October 2008
Téma: Meziplanetární hmota


Kometa viditelná nyní nízko nad jihozápadem za večerního soumraku není právě lehkým objektem, ale mohla by být viditelná větším dalekohledem a zároveň ji lze zachytit fotograficky. Výška nad obzorem se bude zlepšovat, avšak jasnost a aktivita komety bude naopak klesat.

V době nejvyšší jasnosti byla viditelná na jižní polokouli, dosáhla až k 6. hvězdné velikosti a byl patrný i ohon. Nyní v říjnu vstoupila dostatečně vysoko na oblohu severní, aby mohla být viditelná v souhvězdí Hadonoše.

 
Snímky Michaela Jägera, 18. 10. 2008

Pod dojmem odhadů jasnosti kolem 7,5 mag jsem se na ni vrhl s triedrem 15x70 večer 21. října, avšak ani při dosahu kolem 7,5 až 8 mag v okolí komety jsem nic zajímavého nedetekoval. Musel jsem se tedy smířit s tím, že to nebude taková sláva a zkusil místo alespoň vyfotografovat.

Montáž GSO jsem narychlo ustavil zhruba k Polárce a doufaje v dost čistou díru mezi cirry exponoval 30 až 60 sekund při citlivostech 400 a 800 ISO. Objektiv 135 mm jsem zaclonil na 5,6 a nasadil jej na Canon 300D. Exponování silně rušilo pouliční osvětlení, kdy několik desítek metrů vzdálená lampa svítila přesně pár stupňů pod kometou. Clonil jsem ji vlastním tělem (hlavou) a tak se mi na pár fotkách podařilo zachytit světly relativně nezarušené pole plné hvězd. Po zpracování prvního záběru jsem nabyl dojmu, že v místě předpokládané pozice komety skutečně něco je a tak jsem nasadil techniku počítačovou. Vzal jsem všech 5 použitelných expozic a složil je za pomoci programů Subraw a Registar. Výsledek mně samotného překvapil. Šum již výrazně klesl, hvězdy 11 mag na jednom snímku obtížně viditelné zde vylezly bez větších obtíží a také kometa se jevila jako zelená kulička mlhavého cosi.


I zde byl čas 19:13 až 19:27 SELČ..(MaG)

Kometa je podle všeho docela slabá, při těchto výškách nad obzorem poblíž Slunce tedy obtížná na pozorování v plném rozsahu komy a tedy rel. slabší, než odhadují lidé na jižní poloouli s větší výškou nad obzorem, než je u nás.
Článek tedy berte spíše pro inspiraci a zkuste ji také, je to celkem výzva.







Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1150