Merkur dnešních večerů [Aktualizováno]
Datum: Monday, 12. May 2008
Téma: Planety


Do redakční schránky přicházejí první pozorování Merkuru momentálně viditelného po západu Slunce na setmělé obloze nad západním obzorem. Těšíme se i na Vaše pozorování, kterými se můžete pochlubit prostřednictvím naších stránek. Stačí je zaslat na naší e-mailovou adresu apo@astronomie.cz.

Reakce čtenářů našich stránek na předchozí články nedala na sebe dlouho čekat a tak Vám může přinést další pozorování Merkuru momentálně viditelného po západu Slunce na setmělé obloze nad západním obzorem.

Merkur hledej nízko nad západním obzorem po západu Slunce blízko ekliptiky. K jejímu určení Vám může pomoci spojnice mezi směrem západu Slunce a Měsícem.

Reaguju na vaše články a fotografie Měsíce a Merkuru v posledních dnech. Dne 6. května 2008 jsem rovněž pořídil několik fotografií Merkuru a Měsíce, abych otestoval svou novou sestavu Meade ETX70AT a Canon EOS 450D+EFS18-55IS+3,5/135. Snímky jsou sice jen narychlo počítačově zpracovány, ale na první pohled je zřejmé co se dá z takovéto sestavy vytěžit.


Ve 21.17 setovým objektivem Měsíc přes okulár, 4x 1/30sec


Ve 21.26 Merkur a Měsíc, bez objektivu v primárním ohnisku, 4x 1/30sec


Krajina teleobjektivem těsně před západem ve 21.45, 0,5sec

Jaroslav Těžký, Valašské Meziříčí

V těchto dnech září na večerní obloze docela hezké seskupení Merkuru, Marsu, Saturnu a Měsíce. Dnes (11. 5. 2008) jsem pořídil pár fotek a věnuji je Leonkovi, protože o ně výslovně prosil.

Merkur po západu Slunce. Foceno fotoaparátem Panasonic TZ-2, ohnisko 28 mm, režim ohňostroj, korekce expozice +2 EV (z čehož vyšla clona 8, expozice 8 s, ISO 100). Totéž znovu, ale s popisem:

A nakonec fotka souhvězdí Lva se Saturnem. Foceno mým starým dobrým Sony F717, ohnisko 38 mm, clona 2, expozice 9×20 s, ISO 400.

Pavel Karas, Příbor, FotníčekTento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1111