Planetka 2004 AS1 a devítihodinová krize
Datum: Monday, 08. March 2004
Téma: Meziplanetární hmota


Někteří astronomové se v úterý 13.ledna letošního roku domnívali, že Zemi do 36. hodin zasáhne planetka o velikosti asi 30. metrů.

Planetka byla objevena v rámci projektu LINEAR v Novém Mexiku. Okamžitě byla vydána výzva k pozorování tělesa. Někteří z vědců navíc chtěli informovat o možném nebezpečí prezidenta USA George Bushe. Steven Chesley z NASA dokonce uvedl, že pravděpodobnost kolize je asi 25 %. Bush si právě v té době připravoval svůj projev o budoucnosti americké kosmonautiky, který nakonec přednesl 14.ledna. Pokud by skutečně Bushe informovali a kdyby o možném nebezpečí promluvil ve svém projevu způsobilo by to určitě velkou paniku. …“kdyby se prezidentovi zavolalo, byla by to katastrofa“… řekl Brian Marsden z Minor Planet Center. O incidentu se hovořilo i na konferenci, která se konala od 23.února do 26.února v Garden Grove (Kalifornie) a jejímž hlavním tématem byla právě obrana proti potenciálně nebezpečným tělesům (PHA). …“Zcela nepochopili situaci“… řekl na konferenci Beny Peiser z univerzity Johna Moorse v Liverpoolu. Clark Chapman pak celou událost nazval „devítihodinovou krizí“.
Nakonec se díky pozorování jednoho amatérského astronoma ukázalo, že nás těleso mine. Planetka prolétla ve vzdálenosti 12 mil. kilometrů a nemněla 30.metrů jak se původně předpokládalo, ale plných 500. metrů !
A ponaučení pro příště? Určitě by se příště neměly dělat ukvapené závěry. Je také dobré, že americký kongres ve středu (3.března 2004) schválil novou legislativu, která počítá s odměnou pro astronomy amatéry, kteří objeví planetku a to až do výše 3 000 USD (asi 80 000 Kč). Doufejme, že podobný zákon brzy přijmou i další státy, například státy Evropské unie.

Zdroj: BBC





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=358