Pozorování přeletů ATV a ISS
Datum: Tuesday, 01. April 2008
Téma: Kosmonautika


V posledních dnech počasí přeje i pozorování a není k tomu potřeba drahé vybavení. Inspirací mi byl článek o přeletech ISS a ATV.
Vybavil jsem se tedy výpisem ze stránek www.heavens-above.com a nakazil nadšením pár lidí z práce.

27. 3. 2008

Dráhy přeletů byly nízko nad jižním obzorem, ale podle předpovědi měly být docela jasné. V době přeletů byla vysoká oblačnost a pozorovací podmínky špatné. Viditelnost odhaduji tak do 1 mag (odhad podle hvězd viditelných v Orionu). Díky špatné viditelnosti jsem přelet ATV neviděl. ISS následovala po ATV cca po 2 minutách. ISS jsem spatřil nízko nad obzorem. Když se blížil uváděný konec viditelnosti ISS, začala zjasňovat nad uvedenou jasnost dle předpovědi. Byla dokonce mnohokrát jasnější než Sirius (-1,6 mag), který byl nedaleko, a potom náhle jasnost začala prudce klesat.
Přelet ISS spíše připomínal zpomalený záblesk satelitu Iridium.

28. 3. 2008

Počasí bylo vynikající, ale přesto jsem ATV opět nespatřil, ISS byla viditelná, ale nepředvedla včerejší parádní kousek.

29. 3. 2008

Toho dne jsem měl demonstraci na HaP J. Palisy a nepozoroval jsem.

30. 3. 2008

Ten den sliboval hezkou podívanou. Počasí bylo vynikající, až k večeru přišla slabá vysoká oblačnost. Parametry drah ISS a ATV byly vysoko nad obzorem a podle předpovědi měli být velice jasné. ATV jsem opět nespatřil. ISS byla fantastická. Proletěla souhvězdími Orionu, Malého psa, Raka a Lvem nedaleko Saturnu.

O pozorování ATV se již marně pokouším 3. den a zatím bez úspěchu, ovšem budu pokračovat.

A co vy, podařilo se někomu zahlédnout ATV?

Inspirací můžou být snímky přeletu ze dne 30. 3. 2008. Snímky byly foceny obyčejným digitálním fotoaparátem Canon A520 umístěným na stativu, bez pointace s expozičním časem 15 sekund.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1100