Měsíční podvod?
Datum: Monday, 22. January 2007
Téma: Různé


V sobotu 27. ledna 2007 uběhne přesně čtyřicet let od jedné z největších kosmonautických tragédií. V kabině lodi Apollo tehdy při pozemních testech uhořeli tři astronauti - Gus Grissom, Roger Chaffee a Edward White. V době, kdy se začíná hovořit o návratu člověka na Měsíc, si tuto tragickou událost připomínáme v novém představení brněnského planetária "Měsíční podvod?". Téměř hodinové pásmo málo publikovaných záběrů doplněné podmanivou hudbou a umělou oblohou planetária je však věnováno nejen programu Apollo, ale také spekulacím, které jsou s tímto ambiciózním projektem spojovány.

"Dokonce i po čtyřech desetiletích neutichají názory, že člověk na Měsíci nikdy nepřistál. A to nás inspirovalo k vytvoření tohoto pořadu," tvrdí tvůrci pořadu Pavel Gabzdyl a David Koval. "Naše nové představení se však nevěnuje pouze zpochybňování přistání lidí na Měsíci, ale také obrovskému úsilí stovek tisíc odborníků, kteří na projektu Apollo pracovali."

"Během přestavení se diváci seznámí také s nejdůležitějšími okamžiky všech letů k Měsíci a pobytu astronautů na povrchu cizího světa. Prostřednictvím unikátních fotografií nahlédneme i do montážní haly, kde se sestavovala dosud největší kosmická raketa všech dob - Saturn 5. Zpestřením bude i video startu rakety Saturn 5 - poprvé s prostorovým ozvučením," doplňují oba autoři.

Při příležitosti premiéry nového představení "Měsíční podvod?" bude ve foyer velkého planetária vystaven originál české státní vlajky, kterou s sebou na Měsíc vzal astronaut Eugene Cernan, účastník výpravy Apollo 17 a dosud poslední člověk, jež se procházel po povrchu našeho vesmírného souseda. Unikátní vlajka, doplněná originálním věnováním, symboly výpravy Apollo 17 a modelem kosmické lodi Saturn 5 bude ke shlédnutí v sobotu 27. ledna po celé odpoledne od 15 hodin až do premiéry v 18 hodin. Návštěvníci premiéry se také "na vlastní nos" přesvědčí, jak asi voní měsíční prach…

Představení "Měsíční podvod?" uvádíme od 27. ledna až do konce února každou středu a sobotu vždy v 18 hodin. Pořad je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti od 7 let. Držitelé novinářského průkazu mají na toto představení volný vstup.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=979