Mars očima demonstrátora
Datum: Wednesday, 10. September 2003
Téma: Planety


Vše to začalo pár dní před největším přiblížení planety k Zemi. Pomalu, ale jistě se média začínala předhánět, aby přinesla co nejvíce zajímavých informací úplným laikům. A zatím co nadsazovala a nadsazovala, museli jsme na Hvězdárně a planétáriu Johanna Palisy v Ostravě (samozřejmě nejen tady!) zodpovídat četné dotazy. Nepřímo úměrně s klesající vzdáleností Marsu od nás rostl také zájem široké veřejnosti "boha války" vidět. A tak se stalo, že jsem měli hvězdárnu otevřenou denně od 27. do 30. srpna.

V den největšího přiblížení se s telefonáty roztrhl pytel. Navíc se ještě dotahoval úklid po malování. Nebylo ani chvíli klidu. Našli se i takoví, kteří chtěli planetu vidět v pravé poledne. Jiným zase nevadily mraky. Někteří tak odešli značně zklamáni aniž by co viděli. Tento den nás večer navštívilo 600 lidí. Pozorování probíhaly za jasného počasí od jedenadvaceti do jedné hodiny. Někteří přicházeli dřív, jiní byli značně netrpěliví. Nechápali, že oni se musí přizpůsobit poloze planety na obloze a ne naopak. Doufáme, že mnozí uspokojili své oči pohledem na načervenalý kotouček planety. Do kopule se však všichni nevešli a proto jsme vytáhli i menši dalekohledy před budovu hvězdárny (taktéž i ve čtvrtek). Do hodiny H, kdy se stal Mars pozorovatelný jsme ukazovali jiné objekty. Počasí nic moc. Avšak kdo si počkal, ten se dočkal. Prakticky smýšlející se šli podívat na Mars až po půlnoci. Nečekali pak skoro žádnou frontu.

Ve stejním duchu se odbýval i čtvrtek, kdy na menší počet návštšvníků připadal větší počet externích spolupracovníků hvězdárny. V porovnání se středou, kdy na jednoho demonstrátora připadalo 150 návštěvníků, ve čtvrtek to mohlo být už i jen 67 návštěvníků na jednoho demonstrátora. Ven se vytáhlo více dalekohledů, byly lepší pozorovací podmínky. A pokud vám zrovna někdo nesvítil baterkou do obličeje, mohl se vám naskytnout okouzlující pohled na objekt, který jste už možná mnohokrát viděli, pokud pozorujete jasnou noční oblohu. Pokud byly nějaké problémy s hledáním objektů, jistily to ty známé. Ostravskou marsmanii překazilo až páteční a sobotní počasí. Ani déšť neodrazoval. Nikdo však neodešel s prázdnou. Odborný výklad a obrázky v počítači, ale stejně nenahradí jedinečný kotouček Marsu v zorném poli dalekohledu.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=211