Planetky na Expedici
Datum: Thursday, 11. August 2005
Téma: Meziplanetární hmota


Do popisu práce skupiny „Meziplanetární hmota“ patří vedle usínání při pozorování meteorů, hádání se s Duškovými Hovady o třicítku Dobson a vzájemného popichování se také sledování planetek.

Pozorování planetek
Konkrétně jsme se zaměřili na planetky v souhvězdí Vodnáře a Kozoroha - Laetitii, Fides, Feronii, Massalii a Nysu. Pokusy o nalezeni dalších planetek bohužel ztroskotaly buď kvůli jejich poloze v souhvězdích těsně nad obzorem, počasí, ale občas i - no přiznejme si to - na nedostatečné schopnosti (nechtěla jsem přímo napsat neschopnosti J) pozorovatele (to jako mě). U čtyř planetek jsme byli při lovu úspěšnější. Podařilo se zakreslit je třikrát v průběhu tří nocí. Těmi šťastnými planetkami byli Fides, Nysa, Massalia a Laetitia. Naopak Feronia - smolařka - byla nalezena pouze jednou. Magnitudy planetek se pohybovaly mezi 9,7 (Laetitie) a 10,8 (Feronia), takže kromě Laetitie, která se dala pozorovat i ve velkém sometu 25x100, bylo pro pozorování ostatních nutno použít Dobson 275/1700 (zvětšení 40). V noci z 9. na 10. srpna jsme obsadili CCD kameru a nasnímali jsme, vedle dalších objektů (M110, M52 ad.), planetky Nysu, Fides a Laetitii. Pokud pomineme zpracovávání snímků druhý den, kdy došlo k „drobnému“ střetu názorů na způsob zpracování mezi Martinem a Jakubem J, proběhlo celé snímkování v pohodě za přítomnosti mnoha dalších expedičníků, kteří se k nám přidali, neboť zjistili, že u nás není o zábavu nouze. Na obrázku je snímek planetky Nysa, kde je dobře patrný její posun mezi dvěma snímky pořízenými v různých časech.


Planetka Nysa, teleobjektiv 8/500, CCD ST8, 60 sekund
1 .. 09.08.2005 21:06 UT
2 .. 10.08.2005 01:22 UT


Pozorování meteorů
Tak máme další novy objev - zjistili jsme, že teď v srpnu padají Draconidy (teda na to jsme přišli já a Michal), ačkoliv je to roj typický pro říjen. Vysvětlení bude asi takové, že v době pozorování byla taková zima, že jsme si spíš než v srpnu připadali, že meťasy zakreslujeme někdy v polovině října :)


Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=739