Přechod Merkuru – poslední zprávy
Datum: Tuesday, 06. May 2003
Téma: Planety


Zde se postupně objevují nové informace od našich čtenářů a pozorovatelů.

Nezapomeňte, že nás potěší vaše postřehy, které nám pošlete na adresu apo@seznam.cz nebo přes rubriku "Vzkazy".



  • 7. 5. 2003, 15h26 SELČ, Ostrava, Marek Kolasa
    Vybral jsem snímeček, který byl pořízený také digitálním fotoaparátem, ale tentokrát jsem "digitál" přiložil přímo za okulár dalekohledu (s filtrem). Bohužel foťák má automatické ostření a držel jsem ho v ruce. Jako dokumentační snímek to ale myslím stačí. Posuďte sami:



  • 7. 5. 2003, Josef Smyčka
    PStř. Mor. - také sem viděl, silný vítr mi však odhalil novou fci mého 215 newtona: velkotonéžní korouhev...


  • 7. 5. 2003, 15:11 SELČ, Praha, Michal Švanda
    Viděl jsem, byla to bomba. Již velmi z rána jsem se dostavil na Štefánikovu hvězdárnu a společně s kolegy jsme provedli několik křečovitých pokusů pozorovat začínající úkaz skrz oblačnost a vegetační pás Petřína. Díky těmto pokusům mohu prohlásit, že jsme Merkur viděli již v 7:20, což je s ohledem na fakt, že Slunce nad stromy vystoupalo prakticky o hodinu později poněkud husarský kousek.
    Pak jsem se přesunul do západní kopule a tam vydržel až do konce jevu. Jak již napsal Lukáš Král, přecházející Merkur byl pozorovatelný i v kukátku 8x21. Kolegové s pomocí časomíry odcvakli ve všech dalekohledech třetí a čtvrtý kontakt (zatím se neví, jestli z toho něco bude) a bylo po zábavě.
    Asi o deset minut později přišla nějaká zbloudilá návštěvnice, že prý slyšela něco o Merkuru a že se jde podívat ... :-)


  • 7. 5. 2003, České Budějovice, Milan
    Tak i v Českých Budějovicích jsme se dočkali nejen odchodu Merkuru ze slunečního kotouče ale i zhruba poslední 1/4 přechodu přes něj. Bylo to super. Tak se mějte Apači.


  • 7. 5. 2003, Opava, Studenti Slezské Univerzity
    Zdravime z Opavy. Merkur jsme pozorovali od 9. hodiny az do konce ukazu, dal. Meopta Proximus 100. Pocasi se zpocatku moc nevyznamenalo, bylo polojasno, ale ke konci mraky ustoupily a my mohli nerusene pozorovat. Vetsine z prihlizejicich kolemjdoucich se ukaz libil (jen nekteri cekali mnohem vic a neskryvali sve rozcarovani nad malou cernou spendlikovou hlavickou na slunecnim disku). Zdravime a pri dalsim ukazu se tesime na pozorovanou.


  • 7. 5. 2003, Praha, Josef Ladra
    Pozoroval jsem v Praze Merkur malým hledáčkem 8x50 přes sluneční filtr a viditelnost planety byla solidní. Klasický trieder opravdu stačí :-)


  • 7. 5. 2003, Mostek, Jandera
    U nás na Mostku (www.mostek.cz) u Dvora Králové n.L. byl úkaz dobře pozorovatelný. Použil jsem tmavé sklo od svářecí kukly a dalekohled 20x50.


  • 7. 5. 2003, Bardon Z.
    Vážení kolegové, zasílám CCD snímek přechodu Merkura přes Slunce.
    Parametry: 8"LX200 f25 + chrom. filtr, ST-7XE, exp. 0,2sec, čas 07:07UTC, 07.05.2003



  • 7. 5. 2003, 12h12 SELČ, Hap JP Ostrava, M. Kolasa
    Stáhl jsem první fotečku pořízenou digitalním fotoaparátem. Je to foto projekce Slunce za okulárem na papírovou podložku přes refraktor 150/2250 mm. Merkur a skvrnu indentifikujete určitě sami...



  • 7.5.2003, 11h50m SELČ, Ostrava, Martin Vilášek
    Počasí je stále sqělé, lidé se už namlsali a pomalu odcházejí na oběd:-)). Na projekční papír od rána zakreslujeme dráhu Merkuru a vypadá to, že Merkur nám na statické podložce u Coudíka vykreslí zajímavou křivku. Až bude celá, hodíme sem obrázek...


  • 7. 5. 2003, 11h35m SELČ, Praha, Lukáš Král
    Mezi devátou a desátou hodinou SELČ jsem se byl podívat na Štefánikovu hvězdárnu na Petříně. Zprvu přecházely lehké mraky, ale pak se skoro úplně vyjasnilo, zbyly jen cirry. V devět tam ještě nebylo moc lidí, a tak jsem mohl v západní kopuli skrz refraktor s filtrem vcelku nerušeně obdivovat výrazný kotouček Merkuru, černý jak noc a s žiletkově ostrým okrajem, jak se lehce vlní v rozehřátém vzduchu. Byla to hodně názorná ilustrace poměrů ve Sluneční soustavě -- drobný kotouček planety na pozadí obrovské žhnoucí hvězdy. Blíže ke středu slunečního disku ležela pěkná skvrna obklopená závojem penumbry, větší než Merkur, ale v porovnání s ním opravdu méně tmavá. Na okraji Slunce se pak ještě nacházelo pohledné fakulové pole. Zkrátka, moc hezká podívaná.
    Zmiňovaná skvrna byla po delším pozorném pohledu zřetelně vidět i pouhým okem přes svářečské sklo i přes diskety. Merkur se mi ovšem přes velké úsilí bez dalekohledu spatřit nepodařilo, přestože různých mžitek jsem zahlédl hodně. Skrz kukátko 8x21 s předřazeným svářečským sklem už ale byl vidět docela dobře jako černá tečka. V projekci na papír v hlavní kopuli byl Merkur taky zcela nepřehlédnutelný. K okuláru jsem se zde nedostal, protože se mi nechtělo stát frontu (byla tam celá třída nějakých prvňáčků plus další lidi). V mimořádně zpřístupněném pozorovacím domečku byl klid, koukalo se skrz refraktor s helioskopickým okulárem. Obraz Slunce tak měl svou přirozenou žlutobílou barvu, a Merkur byl stejně nápadný, jako v ostatních přístrojích.
    Po půl deváté lidí rychle přibývalo, a tak jsem se rozloučil s Michalem Švandou a Janou Adamcovou, kteří měli službu v západní kopuli, a odešel jsem s dobrým pocitem, že jsem viděl nejen vzácné, ale taky docela efektní nebeské představení.


  • 7. 5. 2003, 10h33m SELČ, Brněnská hvězdárna, Jiří Dušek
    Začíná to být nuda. Merkur se pomalu přesouvá po slunečním disku, my se díváme, opalujeme... Co víc si přát.


  • 7.5.2003, 10h05m SELČ, Hap JP Ostrava, Marek Kolasa
    Úkaz se přehoupl do druhé poloviny a občas nám začínají přecházet přes Slunce mraky. Počet návštěvníků roste.


  • 7. 5. 2003, 9:51 SELČ, Hradec Králové, M. Myslivec
    Tak jsem si ráno přivstal a zjistil, že je jenom tenká průhledná oblačnost, která moc neruší. Tak jsem vyvezl dalekohled ze sídliště (na východ mi stíní paneláky) a natočil webkamerou několik sekvencí vstupu v primárním ohnisku a pak ještě přes barlow 2x. Foukal však dost silný vítr a seeing byl mizerný, nicméně některé sekvence jsou slušné. Bohužel výstup asi nenatočím, musím pracovat :-((( Až budou snímky zpracované, dám je na své WWW stránky.


  • 7.5.2003, 9h30m SELČ, Hap JP Ostrava, Marek Kolasa
    U nás je situace stabilizovaná, počasí je krásné a navštěvníci proudí po menších skupinkách. Prostě pohoda.


  • Brno, 7.5.2003, 8h30m SELČ. Pavel Vojtěchovský
    Merkur i skvrna uprostřed jsou krásně vidět v triedru s předsazenými svařečskými skly č 12. Parádní podívaná.


  • 7. 5. 2003, 8:33 SELČ, Hvězdárna Brno, Jiří Dušek
    Pozorování jde jako po másle... Na obloze jen velmi decentní a průhledná oblačnost, směrem ke Slunci míří všechny velké dalekohledy -- včetně ohořelé patnáctky :-) Lidi se v klidu dívají, demonstrátoři opalují, prostě selanka...


  • 7. 5. 2003, 8:25 SELČ, Hap JP Ostrava, Marek Kolasa
    Počasí stále "drží". Navštěvníků přibývá. Vše zaznamenávám na digitál (jak pohyb Merkuru, tak pohyb návštěvníků), takže v odpoledních hodinách se pokusím snímky umístit někde na stránky...


  • 7.5.2003, 7:12-7:40 SELČ, Jablonec nad Nisou, Martin Gembec
    Fantastická podívaná! Od sedmé hodiny ráno nám Slunce vylezlo z mraků a pozorujeme. Dalekohled 80mm zvětšení 22-60x. Merkur poprvé v 7:12:38. Skvrny na Slunci báječné celkem ve třech skupinách. Triedr 20x60 projekce. Merkur bez problémů již v 7:20. "Triedr" 10x25 za 500 Kč: Merkur viditelný zřetelně jako tečka v 7:40 pomocí projekce.


  • 7. 5. 2003, 07:55 SELČ, České Budějovice, Milan
    V Českých Budějovicích je od začátku zataženo.Obloha je prostě jeden "dekl". Kdo se chce podívat alespoň prostřednictvím internetu můžu doporučit neustále se obnovovací stránku www.astronomy.no/live/merkuroslo.html . Ještě není konec tak doufejte.


  • 7.5.2003, 7:47, Benešov, Petr Kadleček + 2
    Zdravím Apače. Tak máme prvních pár desítek minut za sebou. Merkur je vidět velmi dobře, zpočátku pozorování zhoršoval silný neklid vzduchu a semtam nějaké cirry, teď je to lepší a lepší. Po desáté hodině chceme zkusit udělat serii snímků pohybu M, kdy bude nejblíže u velké skvrny. Tak si to užijte a nezapomeňte se namazat ( krémem ). Sluneční filtry máme jenom na dalekohledech :o) Ahojky.


  • 7. 5. 2003, 07:45 SELČ, Hap JP Ostrava, Marek Kolasa
    Máme tady moc hezké počasí a pozorujeme. Případní zájemci o pozorování jsou vítáni.


  • 7. 5. 2003, 07:40 SELČ, Karlovy Vary, Pavel Kubíček
    Tady v Karlových Varech je sice vše připraveno k vysílání, leč počasí se stále horší. Budeme čekat a doufat.


  • 7. 5. 2003, 07:20 SELČ, Brno, Jiří Dušek
    V Brně se zcela bez problémů pozoruje. Merkur jak vyšitej, kdo máte cestu kolem, přijďte se určitě podívat.


  • 7. 5. 2003, 06:05 SELČ, Praha, Michal Švanda
    Chystám se pomalu na cestu na hvězdárnu a na obloze je poměrně dost oblačnosti. Snímky z Meteosatu s vysokým rozlišením ukazují, že to zřejmě bude ještě od západu houstnout. Snad by ale mohlo jít o nesouvislé mraky.


  • 7. 5. 2003, 02:00 SELČ, Hradec Králové, M. Myslivec
    Tak jsem se právě vzbudil a chtěl jet pozorovat a vyfotit ještě pár objektů, když zapadl Měsíc. Měl jsem v plánu počkat tam do rána až na vstup Merkuru, neboť z domu mě ho stíní paneláky. Když jsem vyhlédl ven, zjistil jsem, že fouká dost silný vítr a je napůl zataženo. Nikam tedy nejedu a nastavuji budíka na 6 hodin. Doufám, že to do rána zmizí. (Na snímcích z NOAA to jsou pásy oblačnosti).


  • 6. 5. 2003, 22:43 SELČ, Praha, Michal Švanda
    V Praze jasno, krásně svítí Měsíc a Jupiter. Snímky ukazují, že by se to mohlo do rána udržet. Tak doufejme.


  • 6. 5. 2003, 20:09 SELČ, Ondřejov, Ondřej MIkulaštík
    Ahoj,
    preposilam jeden odkaz na zive vysilani.

    Vazeni kolegove, mili pratele,
    slunecni oddeleni Astronomickeho ustavu AVCR pripravilo primy prenos prechodu Merkura pres slunecni disk, ktery probehne ve stredu 7. kvetna 2003 od od 7:11 do 12:32 SELC.
    Prislusnou stranku naleznete na adrese http://www.asu.cas.cz/~sunlive/
    Projekt je ve zkusebnim provozu a nevime, jak velky napor zajemcu vydrzi. Omluvte tedy prosim pripadne vypadky ci nedostupnost.
    S pozdravem Rostislav Stork



  • 6. 5. 2003, 19:14 SELČ, Havířov, M. Kolasa
    Máme tady stále jasno, jdou vidět krásně Beskydy, doufám že počasí vydrží do zítřka.


  • 6. 5. 2003, 15:47 SELČ, Ostrava, M. Kolasa
    Český hydrometeorologický ústav hlásí:
    Počasí v noci: Skoro jasno až polojasno, na severozápadě území až oblačno. Ojediněle přeháňky nebo bouřky.
    Počasí přes den: V severní polovině území oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, jinde polojasno a srážky jen ojediněle.


  • 6. 5. 2003, 15:04 SELČ, Brno, J. Dušek
    Brno: Ano, je tomu tak. Brněnskou hvědárnu krátce po poledni zachvátil menší požár (viz denik.hvezdarna.cz). Naštěstí se ale nic tragického nestalo, pozorovatelna se opravuje a zítřejší "představení" není nijak ohroženo. Navíc, počasí je více než optimistické. Takže pokud máte čas a chuť, přijďte se podívat našimi velkými dalekohledy. Pravděpodobnost, že uhoříte, je nyní už více než malá.


  • 6. 5. 2003, 14:50 SELČ, Brno
    Hořela brněnská hvězdárna! Více informací na denik.hvezdarna.cz.


  • 6. 5. 2003, 14:10 SELČ, Ostrava, M. Kolasa
    Podle informací Martina Lehkého naleznete na této stránce prozatím zkušební provoz on-line kamery na Karlovarské hvězdárně.
    "Vzhledem k problemum s grafickou kartou je prenos provizorne v 16-ti barvach a nyni se snima nejvetsi skvrna na disku. Behem noci Mira Broz s Pavlem Kubickem se pokusi o vyreseni potizi a pak by to melo na Merkura jet alespon ve 256-ti barvach. Takze snad se on-line prenos prechodu povede." píše Martin Lehký.






  • Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
    http://www.astronomie.cz

    Adresa tohoto článku je:
    http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=98