Podívejte se na Jupiter!
Datum: Thursday, 15. June 2006
Téma: Planety


Na noční obloze nyní dominuje planeta Jupiter, kterou naleznete v souhvězdí Vah. Velkou pozornost nyní největší planeta sluneční soustavy vzbudila také u vědců. Dvě velké bouře v Jupiterově atmosféře se sobě přibližují.

Jupiter můžete nyní spatřit téměř po celou noc v souhvězdí Vah. Planeta vychází pozdě odpoledne a zapadá asi ve tři hodiny ráno. Nejvýše nad obzorem se nachází kolem desáté hodiny večerní. Slunce zapadá asi hodinu před tím, takže tato doba je pro pozorování Jupiteru nejvhodnější. Na obloze jej najdete díky jeho velké jasnosti (-2,4 mag.) celkem rychle. Pokud ale chcete spatřit nějaké detaily musíte se vybavit alespoň menším dalekohledem. Už s přístrojem o průměru objektivu kolem 6 centimetrů spatříte velmi dobře čtyři největší Jupiterovy měsíce, které se nazývají podle svého objevitele Galileovy. Všechny čtyři – Io, Europa, Ganymedes a Callisto jsou velmi zajímavými světy. Větším dalekohledem pak můžete spatřit také slavnou Velkou rudou skvrnu, která je trvalým jevem v Jupiterově atmosféře. Před šesti lety se v atmosféře objevila ještě jedna bouře známá pod jménem „rudý junior“ (případně Oval BA). Obě skvrny se k sobě nyní přibližují.

„Nejbližší přiblížení se očekává 4. července letošního roku“, říká Amy Simon-Miller z Goddard Space Flight Center, která úkaz sleduje pomocí Hubbleova kosmického dalekohledu. Pravděpodobnost čelní srážky není vysoká, ale obě bouře se k sobě přiblíží na docela malou vzdálenost a nikdo přesně neví, co se bude dít. Amatérští astronomové již celou situaci sledují dalekohledy.

Podobná setkání bouří nastala již v roce 2002 a 2004, ale nic výrazného se nestalo. Nyní by to mohlo být jiné. Vědci si myslí, že junior by mohl při přiblížení ztratit svoji červenou barvu. Paradoxně právě při setkání s Velkou rudou skvrnou.
Junior neměl vždy červenou barvu. V letech 2000 až 2005 byla bouře bílá. Stejnou barvu mají i další menší bouře v Jupiterově atmosféře. Počátkem letošního roku astronomové zaznamenali, že se uvnitř skvrny vytvořil červený vír.

Barva samotné Velké rudé skvrny je záhadnou. Některé odvážné teorie tvrdí, že bouře vynáší nahoru materiál z nitra atmosféry a zvedá jej nad nejvyšší mraky, kde sluneční ultrafialové paprsky zbarví materiál do červena. Junior zčervenal právě když se stal o něco větší.

Případný srážka nebo těsné přiblížení s Velkou rudou skvrnou by mohla Juniora oslabit a vrátit mu tak znovu původní bílou barvu. Vědci předpokládají, že Velká rudá skvrna bude tlačit Juniora směrem k jihu proti směru proudění v levotočivé bouři. To by zpomalilo rotaci Juniora a možná obrátilo proces, který mu dal červenou barvu. Jak to ale dopadne se teprve uvidí počátkem července.

Odkazy:
zdroj
fotografie Jupiteru







Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=875