Nabídka
  • Novinky
  • Témata
  • Pošli clánek
  • Vzkazy
  • Archiv
  • Ke stažení
  • Odkazy

  • Sdružení
  • O nás
  • Lidé okolo
  • Stanovy
  • Přihláška
  • Kontakt

  • Další stránky
  • Měsíc
  • Bílý trpaslík
  • Astro-foto
  • Astrosnímky
  • Zdeněk Janák
  • Fotníček
  • KOCA
  • Fotoobčastník
  • Expedice
  • Cassi
  • MeteoAPO
  • HOP
  • CCD Astronomy
  • Planetky
  • Atlas oblaků
  • Domovenka
  • Digitální bublina
  • Deník
  • Live
  • Fotodeník
  • TOP
  • Bouřky
  • Kurz
  • Archiv BT

  • Aktuální snímek Slunce
    Untitled Slunce nebo co ...

    Jasné planetky
                     mag.   
     
    více...

    IYA 2009
    Mezinárodní rok astronomie


    Amatérská prohlídka oblohy: Různé

    Search on This Topic:   
    [ Go to Home | Select a New Topic ]

    Co nás čeká na obloze v dubnu 2009?
    Jiří Dušek
    Friday, 03. April 2009 - (5254 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Pomineme-li planetu Zemi, pak se během dubna můžeme podívat hned na pět planet sluneční soustavy. A nebudeme k tomu potřebovat ani žádný speciální přístroj. Merkur nalezneme zvečera nad severozápadním obzorem, ve druhé polovině dubna na něj dokonce budeme mít ten nejlepší výhled za celý rok 2009. Navíc se nachází nedaleko hvězdokupy Plejády ze souhvězdí Býka a v neděli 26. dubna v jeho těsné blízkosti zahlédneme i úzký srpek Měsíce.

    Fyzikální cirkus 2009 – Přistání na Venuši
    Redakce
    Tuesday, 24. March 2009 - (4145 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    V sobotu 25. dubna 2009 se na brněnské Kraví hoře, v areálu Hvězdárny a planetária M. Koperníka v Brně, uskuteční již třetí ročník "Fyzikálního cirkusu" s podtitulem "Přistání na Venuši". Tato velmi netradiční soutěž je určena pro všechny studenty středních a vysokých škol, které baví fyzika, mechanika, modelářství nebo si zkrátka jen rádi hrají. Účastníci totiž budou poměřovat své síly a schopnosti v konstrukci vodou poháněných raket a netradičních vozítek, jenž jezdí na pastičku na myši! Na všechny soutěžící pak čeká unikátní setkání s prvním československým kosmonautem Vladimírem Remkem, který se nejen stane členem poroty, ale některému z týmů udělí i speciální cenu.

    Podívejte se na Zemi z vesmíru
    Petr Kubala
    Tuesday, 17. March 2009 - (5860 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Internet přináší do naších životů vymoženosti, o kterých jsme před pár lety ani nesnili. V reálném čase si můžete zdarma povídat s člověkem na druhém konci světa. Přes internet můžete živě sledovat poletující holuby na náměstí v italských Benátkách nebo se můžete z tepla domova podívat na start raketoplánu. Zákonitě musel přijít den, kdy si budeme moci prohlížet naší rodnou planetu z vesmíru – živě. Ten den je zde.

    Mapujte světelné znečištění nad svým bydlištěm
    Redakce
    Friday, 13. March 2009 - (4203 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Světelné znečištění jako důsledek nehospodárného nakládání se světlem ruší přirozenou noční tmu a biorytmy všech živých organismů (včetně člověka), které tmu potřebují k efektivnímu spánku nebo naopak k nočnímu životu. Osvětluje oblohu na desítky kilometrů daleko a je tudíž svízelným problémem i pro všechny profesionální i laické pozorovatele noční oblohy. Zdaleka však netrápí jenom astronomy.

    Co nás čeká na obloze v březnu 2009?
    Jiří Dušek
    Sunday, 01. March 2009 - (6086 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Pokud bychom měli v březnu upozornit na jedno jediné těleso sluneční soustavy, pak to bude Saturn. V neděli 8. března ve 21 hodin našeho času se totiž ocitne v tzv. opozici, bude přesně na opačné straně Země než Slunce. Téhož dne, jenom o několik hodin dříve, se v tomto roce také k naší planetě přiblíží na minimální vzdálenost 1 255 725 000 kilometrů. Saturn je tedy v březnu pozorovatelný po celou noc. Po západu Slunce jej nalezneme jako zářící „hvězdu“ nad východním obzorem, mezi souhvězdím Lva a Panny. O půlnoci se ocitne vysoko nad jižním obzorem a ráno jej uvidíme nízko nad západem. Na záběrech z kosmických sond je Saturn čarokrásnou planetou opásanou jemnými prsteny. Pohled dalekohledem ale ukáže jenom „odvar“ pestrého Jupiteru. Úhlový průměr Saturnu se pohybuje kolem dvaceti vteřin, pokud započítáme prstence, pak je dvakrát větší. Je tedy výjimečným drahokamem – avšak drahokamem více než drobným.

    Seminář majitelů a konstruktérů amatérských dalekohledů
    Karel Halíř
    Friday, 13. February 2009 - (4694 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Téměř po roce Vás organizátoři s potěšením zvou na další ročník rokycanského semináře, pořádaného pro majitele a konstruktéry amatérských dalekohledů a astronomické techniky.

    GLOBE at Night
    Jiří Dušek
    Wednesday, 04. February 2009 - (6427 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Zapojte se do celosvětového projektu!

    Již druhý ročník unikátního projektu „GLOBE at Night“ nabízí možnost zapojit se do jednoduchého pozorování, které pomáhá mapovat světelné znečištění po celém světě. Stačí kdykoli mezi 16. a 28. březnem 2009 pozorovat souhvězdí Orion a s pomocí přiložených mapek určit, jak slabé hvězdy jste schopni na obloze pozorovat.

    Dovolená s dalekohledem 2009
    Karel Halíř
    Wednesday, 04. February 2009 - (3117 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Jubilejní dvacátý ročník Dovolené s dalekohledem se bude konat na stále ještě novém místě, které jsme měli možnost poprvé vyzkoušet loni v létě, v rekreačním středisku Melchiorova Huť. Z předchozího roku si troufám tvrdit, že se podařilo vybrat novou lokalitu, která snad opět bude k všeobecné spokojenosti několik následujících let naším útočištěm. Z pohledu organizátorů i s ohledem na hodnocení účastníků DsD 2008, splňuje Melchiorova Huť všechny hlavní požadavky kladené na areál pro konání naší každoroční akce.

    Co nás čeká na obloze v únoru?
    Jiří Dušek
    Monday, 02. February 2009 - (3014 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Večerní únorovou oblohu ozdobí hned dvě planety: Oslnivá Venuše nad západem a neméně nápadný Saturn nad východním obzorem. Večernice je nápadná již za soumraku, ve druhé polovině měsíce dokonce dosáhne maximální jasnosti -4,6 magnitudy. V dalekohledu se přitom Venuše zobrazí jako úzký srpeček v průběhu týdnu s pozvolna rostoucí úhlovou velikostí. V pátek 27. února dokonce v těsné blízkosti planety zahlédneme Měsíc krátce po novu. Kdybychom se v té době nacházeli mezi Jižní Amerikou a Antarktidou, viděli bychom, jak náš nejbližší kosmický soused Venuši nakrátko zakryje.

    Co nás čeká na obloze v lednu?
    Jiří Dušek
    Sunday, 04. January 2009 - (6185 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    V neděli 4. ledna 2009 v 17 hodin odpoledne se naše planeta Země ocitne nejblíže ke Slunci. Obě tělesa bude dělit vzdálenost 147 milionů a 96 tisíc kilometrů. Jenom o tři dny později, ve středu 7. ledna, se můžeme podívat na zajímavé seskupení Měsíce a hvězdokupy Plejády ze souhvězdí Býka.

    Astronomická expedice 2009 – Procestujte Galaxii
    Jana Švandova
    Tuesday, 23. December 2008 - (2975 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Cestování má rád téměř každý. Ať už v rámci naší republiky, Evropy nebo celého světa. V dnešní době ale Zemí cestování nekončí a pomalu se rodí i turistika vesmírná, která za několik desítek let může být stejně dostupná jako dnes dovolená u moře. A co všechno je mimo naší planetu k vidění? Tak na to vám nejlépe odpovíme na hvězdárně v Úpici, pokud se rozhodnete s námi strávit neopakovatelných 16 letních dní a nocí u dalekohledů pozorováním krás našho vesmíru. Procestujte s námi Galaxii!

    Letní expedice v TV
    Tomáš Hynek
    Tuesday, 02. December 2008 - (2723 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Letošní letní astronomická expedice na hvězdárně v Úpici a slavnostní odhalení plakety Astrofotograf roku se dostalo na obrazovky televizních diváků.

    Co nás čeká na obloze v prosinci?
    Jiří Dušek
    Wednesday, 26. November 2008 - (3518 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Bezesporu nejzajímavější nebeské představení se odehraje hned první prosincový den. Tento večer se totiž k sobě na úhlovou vzdálenost jenom dvou stupňů přiblíží Venuše s Jupiterem, k nimž se přidá i úzký srpek Měsíce. Při pohledu z České republiky dokonce dojde k zákrytu planety Venuše! Výjimečný úkaz začne po 17. hodině a 10. minutě našeho času. Venuši zahlédneme u levého, Sluncem neosvětleného okraje měsíčního disku. Vzápětí při pohledu pouhýma očima uvidíme, jak se půl minuty zář Venuše pomalu zeslabuje, až se schová za Měsícem. Ještě zajímavější pohled nám zprostředkuje dalekohled, ve kterém bude patrno, jak nerovný měsíční okraj pomalu zakrývá osvětlenou část Venuše. Planeta by se měla u spodního, osvětleného kotouče Měsíce znovu objevit po 18. hodině a 26. minutě. Ve výhledu nám však bude tentokrát vadit příliš malá výška Měsíce nad obzorem.

    Co nás čeká na obloze v listopadu?
    Jiří Dušek
    Saturday, 25. October 2008 - (4108 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Jupiter s Venuší koncem listopadu předvedou podivuhodné setkání, při kterém se k sobě přiblíží na vzdálenost jenom několika úhlových stupňů. Ranní ptáčata se mohou podívat také na planetu Saturn, která se pohybuje u hranic souhvězdí Lva a Panny. První listopadový týden lze nad východním obzorem těsně před východem Slunce s obtížemi zahlédnout i Merkur, jehož viditelnost se však rychle zhoršuje.

    V pravé poledne
    Kolektiv autorů
    Monday, 13. October 2008 - (6886 čtenářů)
    Téma Různé
    Různé
    Nedávno jsme s kamarády provedli astronavigační cvičení, které spočívalo ve stanovení zeměpisné polohy z určení polední výšky Slunce a okamžiku pravého poledne.

    Známe-li maximální výšku Slunce nad obzorem hmax, a okamžik, kdy této maximální výšky dosáhlo, tj. okamžik pravého poledne UTln (ln jako local noon, UT protože je třeba vyjádřit jej ve světovém čase), pak je spočtení zeměpisných souřadnic relativně jednoduché...


    Anketa
    Založili byste blog, kde byste publikovali i astronomické příspěvky?

    Ano.
    Ano, ale bojím se složitosti při vytváření.
    Ne.
    Ne. Nejsem psavý typ.
    Už takový blog mám.



    Výsledky
    Ankety

    Hlasů 1324

    Spolupracujeme

    Hap MK v Brne



    Instantní astronomické noviny



    MeteoAPO



    Meteo

    Expedice

    HOP




    Pomůcky
  • RSS
  • Textová verze
  • Sidebar

  • Doporučujeme
  • Expa
  • Návod
  • Nebmech
  • astro.cz
  • e-pocasi.cz
  • vesmir.info
  • Úkazy
  • Měsíční deník
  • SZAA
  • Hlášení bolidů
  • Exoplanety
  • PageRank.cz


  •  

    Cesnet Astronomie.cz - APO - Vesmír jen pro vás PHPNuke

    © APO 2002-2008, veškeré materiály lze přebírat pouze se svolením autora a uvedením patřičné citace. Děkujeme.
    Tyto stránky provozuje občanské sdružení Amatérská prohlídka oblohy.