V pondělí 3. října letošního roku nastane v České republice částečné zatmění Slunce. Bohužel počet jasných dní v měsíci říjnu není zrovna oslnivý, takže pravděpodobnost jasné oblohy je dosti malá.
Ještě lepší podívanou a o něco větší pravděpodobnost jasné oblohy budou mít na našem kontinentě Španělé a Portugalci. Na pyrenejském poloostrově totiž nastane prstencové zatmění Slunce. Mimo evropský kontinent si budou moci prstencové zatmění dopřát obyvatelé Libye, Súdánu a Keni. Nám nejblíže je pochopitelně Španělsko a Portugalsko. Částečné zatmění bude pozorovatelné ve velké části Evropy, jižní Asie a v Africe. Nejdelší doba maximální fáze bude přes čtyři minuty. Není to přitom první letošní prstencové zatmění. Dne 8. dubna mohli podobný úkaz spatřit obyvatelé Střední Ameriky. Dubnové zatmění však bylo ještě výjimečnější #151; jednalo se totiž o tzv. hybridní zatmění. Z pevniny bylo pozorovatelné jako prstencové a částečné a z oblasti Pacifiku jako úplné.
Proč nastává prstencové zatmění?
Při zatmění Slunce jsou Slunce, Měsíc a Země v jedné přímce. Protože Měsíc neobíhá kolem Země po kruhové, ale mírně eliptické dráze (v rozmezí cca 356000—407000 km) stane se někdy při zatmění, že Měsíc má menší úhlový průměr než Slunce. Tím pádem nemůže zakrýt celý sluneční kotouč a nenastane úplné zatmění Slunce, nýbrž prstencové. Tento druh zatmění nemá takový vědecký význam jako má zatmění úplné.
Zatmění Slunce 3. října 2005 v České republice:
Východ Slunce dne 3. října: 6:05
Začátek zatmění: 9:01
Maximální fáze: 10:14
Konec Zatmění: 11:31
Maximální fáze: 0,54
Poznámka: Časy jsou uvedeny ve Středoevropském čase (SEČ) a jsou pro pozorovací stanoviště Praha. Pro ostatní místa v ČR se mohou lišit o několik minut.
Odkazy:
sunearth.gsfc.nasa.gov — informace nejen o zatměních na stránkách NASA
Hybridní zatmění z 8. dubna 2005: www.ian.cz/detart_fr.php?id=1510