Noc vědců na Hap JP v Ostravě
Datum: Thursday, 22. September 2005
Téma: Různé


Kdo je to vědec? Co vlastně dělají vědci za naše peníze? Máme z toho nějaký zisk, k čemu je to dobré? Určitě vás takové otázky nejednou napadly, když jste slyšeli třeba v rozhlase o penězích na vědeckou práci.

To, co dělají vědci s použitím svých metod, nazýváme výzkumem. Ten je dvojího druhu – základní a aplikovaný. Základní výzkum není zaměřen na hledání určitého konkrétního výsledku, ale je motivován poznáním některé zajímavé vlastnosti přírody. Vědec obvykle neví, co hledá, neví, jak to má hledat a někdy ani neví, proč to vlastně hledá. Oproti tomu výzkum aplikovaný je více zaměřen na určitý cíl a hledání způsobů, jak tohoto cíle dosáhnout. Většina vědců pracuje v aplikovaném výzkumu. Hledají odpovědi na otázky, léky na nemoci, zkoušejí metody řešení problémů a způsoby řízení daných jevů. Zkoumání světa okolo nás přináší mnoho nových poznatků a technologií. Poznání vesmíru umožňuje chápat otázky našeho vzniku a také pomýšlet na ochranu Země před možným nebezpečím, které by mohlo způsobit zničení celé moderní civilizace.

Vědecký výzkum v astronomii začíná při pozorování a získávání dat. Desítky a stovky hodin pozorovacího času přináší obrovské množství informací, které je nutné pečlivě uložit a posléze zpracovat. Nicméně pozorovatel musí ještě před pozorováním vědět, co a jakým způsobem bude pozorovat. Důležité je také samotné zpracování napozorovaných dat. Ikdyž nám dnes pomáhají počítače, stále to musí být člověk, který informacím dává formu a řád. Správné pochopení a interpretace výsledku zkoumání je nejdelší a nejtěžší částí vědecké práce. Trvá mnohdy i několik let či desetiletí než vědec dojde ke skutečnému poznání. Jeho práce musí být přesná, racionální a logická, aby mohl odkrýt zákony a vznešená tajemství přírody. To však většinou lidé neví a mnohdy nazírají na práci vědců s despektem. Netuší kolik práce, času a odříkání stojí za krátkým novinovým článkem nebo větou v učebnici, popisující nějaký nový převratný objev.

Jestli se chcete podívat, jak probíhá pozorování, zpracovávání dat nebo se dozvědět něco bližšího o vědecké práci, přijďte na Noc vědců, která proběhne 23. září 2005 ve Hvězdárně a planetáriu Johanna Palisy od 20 hodin.





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=764