Náhlé vyjasnění mně večer 3. listopadu vytáhlo za pozorováním podle mé předchozí zkušenosti neviditelné komety McNaught 2008 A1. Důvodem byl především její výskyt u kulové hvězdokupy M 10 a snad také krásný západ Slunce a planeta Venuše nad jihozápadem.
Vyjel jsem na nedaleký kopec a s úžasem zjistil, že je půlka oblohy zatažená. Když přijel Aleš tak už zbývalo jen asi 1/5 oblohy na západě a jinak se zatahlo, tak jsem začal balit. Než jsem to zabalil, tak se zase začlo vyjasňovat, tak jsem to zas začal vybalovat.
Já postavil montáž přibližně na sever, Aleš zatím nasadil 200/1000 na svoji EQ5. Já zatím namířil triedr 15x70 na stativu zhruba tam, kde jsem doufal najít M 10 s tím, že ale vůbec nemám tuto oblast tak v ruce, ale na hranici viditelnosti jsem tam cosi mlhavého viděl.
Tady zase pomohl Aleš, který stihl doma prostudovat mapku a pamatoval si pole, takže mi pro změnu potvrdil, že ji tam mám (M 10). Takže šel ke dvacítce a zkusil ji tam namířit, zatímco já jsem měl za úkol namířit Alešův 30D s objektivem 70-200 mm zhruba tam, kde je kometa. To bylo velice legrační, protože na matnici nebylo vidět na soumrakové obloze vůbec nic. Tak jsem to podle triedru znovu prohlédl, kde to asi je nad jakou lampou v údolí a zkusil to znovu. Mezitím Aleš hlásil, že na první pokus bez hledáčku namířil dvacítku na správné místo a že vidí nejen kulovku M 10, ale i kometu :)
To už mně úplně dostalo, tak jsem mu mírně nakvašen řekl, že tam nic nevidím a ať zkusí udělat zkušební expozici a šel se podívat do dvacítky. S úžasem jsem detekoval několik hvězd v poli včetně zřetelně viditelné mlhavé skvrnky M 10 a kupodivu opravdu nedaleko ležící trochu slabší mlhavé skvrnky. Nicméně to že uvidím kometu hned a to poměrně snadno mně poměrně vyrazilo dech.
Do toho se ozval Aleš, že na zkušební expozici je kulovka prakticky uprostřed snímku. Tohle musíte zažít, abyste to pochopili. Ještě jsem zapoměl říct, že někdy těsně před zkušební expozicí jsem namířil montáž jen přibližně na Polárku, neboť ta se mezitím vynořila z mraků a s tímto sestavením jsme jen s motorem začli exponovat 30 s expozice.
Po pár minutách jsme pro změnu zjistili že zákal u obzoru jsou nějaké mraky co vytrvale stoupají směrem ke kometě a tak cirka po 5 minutách kometu zakryly.
I tak může vypadat pozorování. Z naprosté beznaděje se stal zázrak, že se opět na chvíli vyjasnilo a i když nebylo vidět kam, přesně se podařilo namířit triedr, velký dalekohled i foťák.
Kometa se mi jevila odhadem asi 2-krát menší než M 10 a zhruba o magnitudu slabší. Odhaduji tedy průměr komy na 3-4' a jasnost kolem 7,5 až 8 mag.
50% verze (bohužel jsem to radši zmenšil, protože Aleš sice zaostřil na Jupiteru, ale překvapivě se to nepovedlo trefit přesně (obvykle s tím není problém). Je to trochu škoda, protože objektiv 70-200/2,8L je jinak excelentní.
Aparát tedy připravil a použil Aleš, montáž GSO jsem postavil já a zpracování je taky ode mně. DeepSky Stacker (5 expozic, zprůměrováno), Photoshop - úprava gradientu pozadí a křivky. ISO 800 na Canonu 30D je někde jinde než na mojí 300D.