Velmi jasný meteor
Zveřejněno: Monday, 05. February 2007, Autor Jiří Dušek
|
V noci z neděle 4. února na pondělí 5. února 2007 přibližně v 0 hodin 3 minuty přelétl nad jižní a střední Moravou velmi jasný meteor. Úkaz trval jenom několik sekund, doprovázel jej však výbuch a zajímavé světelné efekty (náhodní pozorovatelé hovoří o oranžovém a světle-zeleném odstínu). Nejvíc zaujala jasnost této "padající" hvězdy - meteor přezářil ulici osvětlenou pouličními lampami a nejrůznější předměty nakrátko vrhaly stíny. Světlo to bylo natolik intenzivní, že si jej všimli i lidé tou dobou pobývající doma - jak dokládá jeden svědek, který měl "již zatažené závěsy a se zavřenýma očima navíc pod peřinou usínal." Přibližně po dvou minutách se dokonce ozval akustický doprovod celé události - klokotavé hřmění.
Meteory, lidově řečeno "padající hvězdy" mají na svědomí drobná tělíska, která se trefí do naší planety. Při průletu zemskou atmosférou se však rychle ohřejí a většinou i vypaří. My potom sledujeme světelný doprovod takového zániku: sloupce plazmatu, ionizované a excitované atomy rozprášeného vetřelce.
V drtivé většině případů jde o drobné kamínky, které se nazdařbůh toulají sluneční soustavou. Tyto tzv. meteoroidy většinou proniknou do výšky zhruba sedmdesáti kilometrů, větší - centimetrové až metrové ještě níže a zbytky z těch největších mohou dopadnout až na zemský povrch. V poslední době se přitom zcela vzácně můžeme setkat i s umělými meteory - vysloužilými družicemi či nosnými raketami. Meteoroidy jsou přitom různorodou směsí pozůstatků z dob, kdy vznikala sluneční soustava, zbytků po kolizích planetek a také po průletech kometárních jader kolem horkého Slunce.
Velmi jasné meteory - jako byl z pondělí 5. února 2007 - jsou každopádně velkou vzácností, v průměru je pozorovatelných asi pět desítek takových událostí ročně. Není přitom vyloučeno, že část z kosmického tělesa, které tuto událost způsobilo, dopadla na zemský povrch. V analýze získaných dat se však stále pokračuje
|
| |
Hodnocení: 4.33 Hlasů: 18
|
|