Na Slunci se něco děje
Datum: Thursday, 26. February 2004
Téma: Slunce


26. 2., 7:15 Již po dobu jednoho týdne se zájmem sleduji dění na Slunci ve velmi aktivní oblasti AR 564. Nyní se vše docela vyhrotilo. Dokonce v této oblasti nastala erupce třídy X1. Navíc skvrny by měly být viditelné i pouhým okem a vzhledem k jejich orientaci vůči Zemi bude zajímavé sledovat, zda byla vyvržena nějaká CME směrem k nám...

26. 2., 20:30 Nejnovější údaje potvrdily, že erupce není doprovázena silnou koronální ejekcí hmoty a tudíž brzká ranní erupce nevyvolá polární záři. Protože však Země brzy vstoupí do oblasti rychlejšího slunečního větru z koronální díry, očekávají se polární záře alespoň ve vyšších zeměpisných šířkách.
Skupinka skvrn v aktivní oblasti 564 je velmi bohatá, nebyl by tedy problém vidět ji pouhým okem kdyby... ale to už znáte sami. Stačí se podívat na oblohu :-)
23:30 Tak ještě v dnešních pozdních hodinách byla zaznamenána jedna silnější erupce třídy M5. Byl to ale perný den!

27.2., 14:30 Konečně jsem se dostal domů. Máme tu v Jablonci nad Nisou celý den velmi hezké počasí a slunce je akorát občas za průsvitnými mraky. Skvrny jsou přes triedr nádherně vidět a ta větší skupinka se dá opravdu pozorovat i pouhým okem. Nezapomeňte si oči chránit tmavým filtrem. Já používám svářečská skla. Aktivita je nyní nižší, ale další silnou erupci nelze vyloučit.

28.2., 11:30 Sluneční aktivita je zatím na nízké úrovni. Geomagnetické pole vypadá v posledních hodinách neustáleně, ale Kp index byl na hodnotě 5 jenom chvíli. Astronom-amatér Břéťa Beneš popisuje dobrý příjem vzdálených radiostanic z Itálie, Španělska či Portugalska. Bude vhodné situaci i nadále sledovat, přestože na polární záři to nevypadá.

29.2., 23:30 Sluneční aktivita již pravděpodobně zůstane nízká, zvláště proto, že nejaktivnější region 564 pomalu zapadá. Dnes odpoledne se opět krátkodobě zvýšila aktivita geomagnetického pole. Odborníci to přisuzují rychlejšímu slunečního větru z koronální díry. Přestože příkon do aurorálního oválu byl chvílemi i nad 100 GW, což značí stupeň 10, u nás bychom zřejmě nemohli nic pozorovat, ani kdyby to bylo kolem půlnoci ;-) Při jasnějších polárních zářích viditelných od nás to nezřídka bývá i více než 200 GW.

1.3., 22:30 Slibovaných 200 GW jsme tu dokonce měli dnes večer kolem 18:00. Výsledkem byl index K=5 a vychýlení magnetometrů. Jestli ovšem grafům rozumím správně, orientace magnetického pole není vhodná pro vznik jasnější polární záře. Ostatně tady v Jablonci už zase sněží :-)

2.3., 18:00 Je po všem. Skvrnky byly hezké. Mrkněte se sami do levého sloupce, jak vypadá Slunce právě dnes. Skvrny v AR 567 jsou také pěkné...

pozn. 5.3. Aktivní oblast 567 je nakonec ozdobena také pěkným řetízkem skvrn. Je jasno a lze se o tom přesvědčit.
Od včerejška je aktivita Slunce vyšší, erupce třídy M nelze vyloučit, výjmečně by mohlo dojít i na třídu X.

6.3. Na východním okraji Slunce se vynořila velká skvrna. Tak je aspoň na co se dívat....
13:30 - tak už nám to trochu "bouchlo" - právě došlo k erupci M 1 ;-) Je tak dál... Viděli jste skvrny než se zatáhne?





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=352