Malá šance na polární záři
Datum: Wednesday, 21. January 2004
Téma: Slunce


Jak říkají experti na kosmické počasí, včerejší erupce třídy M6.1 z aktivní oblasti NOAA 540 byla doprovázena k Zemi mířenou koronární ejekcí. Dopad rázové vlny je předpovězen na dnešní noc (3:00 UT plus mínus nějaké hodiny). Dopad by měl být středně silný, aktivita by se mohla týkat i naší republiky (přestože přímo předpovídána není - ale čert nikdy nespí).

22. 1. 2004 (M. Gembec) - oblak částic dorazil k Zemi kolem 1:30 UT, avšak nevyvolal silnější polární záři. Včera v 5:30 UT však Slunce opustila další (slabší) CME a směřuje k Zemi. Pokud vyvolá nějakou polární záři, bude to nejspíš 23. - 24. ledna.

23. 1. 2004, 16:30 - K Zemi zřejmě dorazila druhá vlna CME. Polární záře právě probíhá, ale není příliš silná, opět jen pro pozorovatele na dalekém severu. Včerejší aktivita byla vyšší, ale pro nás nezajímavá, neboť nejvyšší byla v poledních a odpoledních hodinách.

23. 1., 19:00 - Aktivita nyní poměrně vzrostla. Kp index je na 6 a aurorální ovál na indexu 10. Magnetometry právě reagují poměrně velkou výchylkou, ale v absolutních číslech jde o 5 - 10x slabší geomagnetickou aktivitu ve srovnání se situací v říjnu/listopadu 2003. Není příliš jisté, zda bychom něco mohli pozorovat i od nás.

23. 1., 20:30 - Jablonec nad Nisou. Možná polární záře je vidět nad SV obzorem do výšky cca 10 stupňů. Má zelenavou barvu a táhne se zhruba od Lva pod nohy Velké Medvědice.
21:30 - Netroufám si tvrdit, že to byla polární záře. Od světel města se to značně lišilo. Bylo to více mdlé a zřetelně dozelena narozdíl od města, nad nímž lampy svítí doběla až do oranžova. Snažil jsem se získat nějaké info od kamarádů, ale nic nevidíme. Pokud byste něco zahlédli, napište.. M. Gembec

24. 1. 2003 - Vypadá to, že žádná polární záře od nás vidět nebyla. Pokud jste šli ven, doufám, že Vás to spíše obohatilo, tak jako mne. Asi jsem se setkal s nějakým světelným fenoménem za mrazivého počasí :-) Martin G.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=324