Další podivuhodnosti z říše mračen
Datum: Thursday, 23. December 2004
Téma: Meteorologie


Ačkoliv už delší dobu nosím v hlavě několik témat, o kterých bych chtěl pro wapo napsat, zatím jsem se k tomu nedostal. Možná proto, že náročnost těchto témat je krapet větší, než ležérní povídání o mracích. Přesto si opět neodpustím v tomto, čtenáři oblíbeném stylu, pokračovat. …a opět o podivuhodnostech z říše mračen.

Náš spolupracovník Patrik Trnčák mi onehda poslal cédečko plné fotek halových jevů a oblaků, které nafotil. Po chvilkách volna jsem si jej procházel a nalezl tam několik skutečně zajímavých obrázků. Mezi těmito perlami je i kupříkladu rodící se tromba, které se odborně říká „tuba“, anebo velice zvláštní díra v oblačné vrstvě. A právě o ní, bych chtěl dnes psát.

Když se řekne díra v mracích, může se zdát, že na tom není nic divného. Vždyť díry v mracích můžeme pozorovat téměř vždy a asi si nějakou zvláštní publicitu nezaslouží. Ovšem díry, o kterých dnes chci psát, nejsou jen tak ledasjaké, jak sami uvidíte.

Snímek (obr. 1 a 2), který Patrik pořídil 4. října 2004, zachycuje podivnou průrvu ve vrstvě vysoké oblačnosti. Můžeme zde vidět Cirrostratus a Cirrocumulus. Ze snímků také vyplývá, že se tato průrva postupem času pohybovala napříč oblakem, přičemž se její tvar, velikost i podoba téměř neměnila. Oblak jako takový se za tu dobu v podstatě nepohnul, což je patrné při pohledu na stromy níže. Zvláštní, co říkáte?





Obrázek 1 a 2

Možností, jak vysvětlit tuto scenérii mnoho není. Buď se jedná o fotomontáž (což s ohledem na serióznost autora vylučuji), nebo o náhodný oblak pod již zmiňovanou oblačnou vrstvou, anebo je zde třetí varianta, a to že se o průrvu v oblacích skutečně jedná. Co však může být příčinou tohoto jevu? Osobně se přiznám, že jsem se ve svém životě s něčím podobným nesetkal. Já ne, ale někteří možná ano.

Aby toho nebylo málo, přišel mi před pár dny e-mail od jednoho našeho čtenáře, který na internetu objevil obrázek něčeho podobného (obr. 3). Ptal se mě, jestli nevím, o co se jedná a zda bych mu o tom nemohl něco napsat. Hned jsem si vzpomněl na Patrikův snímek a zamyslel jsem se nad celou tou záhadou. Onen obrázek z internetu fotomontáží poněkud zavání, pokud je však ale pravý, pak potvrzuje jen fakt, že se průrvy v oblacích mohou vyskytovat.



Obrázek 3

Jediné vysvětlení příčiny vzniku, které mě napadlo, bylo to, že zde mohlo dojít
(z mě ne zcela jasných důvodů) k proniknutí lokálního sestupného proudu, což způsobilo rozpad oblačnosti právě v místě průniku. Sestupné proudy vzduchu jsou suché, takže se v nich oblačnost netvoří, ba naopak. Typickým příkladem je střed anticyklony. Ovšem střed anticyklony je rozsahlý útvar o velikostech desítek až stovek kilometrů, kdežto my se zde bavíme o oblastech o velikosti řádově stovek metrů až jednotek kilometrů. Navíc v prvém případě, je průrva v oblačnosti vysokého patra, což je s ohledem na průnik suchého vzduchu směrem seshora rozhodně méně pravděpodobné, než v druhém případě, kde se může na tomto propadu podílet fénové proudění vzniklé díky blízkým terénním překážkám (hory, kopce apod.). I to je však jen domněnka, kterou z pouhé fotografie nelze ověřit.

Těžko říci, co je skutečnou příčinou vzniku těchto podivných útvarů. Už jednou, v případě článku týkajícho se oblaku Cirrus Kelvin-Helmholtz, jsem touto cestou oslovil vás, čtenáře wapo, abyste se zapojili do diskuse. Určitě se mezi vámi najdou tací, kteří se třeba podobnou problematikou nějak blíže zabívají a mohli by přispět podstatnými informacemi. Napište mi!

Kontakt: skrehot(zavinac)vubp-praha.cz





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=627