Nový rok pro mě nezačal špatně, co se pozorování týče. Některé atmosférické jevy se opravdu vyvedly, některým bylo nutno pomoci úpravou fotek. A protože nemám web, rozhodl jsem se publikovat své fotografie na těchto stránkách. Dovolte mi zde proto seznámit vás s některými záběry z Holešova v tomto úvodním článku.
2. ledna - několik minut po východu Slunce se ze sotva patrných oblaků začaly vytvářet podivuhodné víry a obrazce, sem tam i tzv. díry v oblačnosti. První jsem myslel, že jde o jemné chomáčky cirrostratu, ale později se ukázalo, že je to zvláštní druh oblaků. Ti kdož pozorují hala jim říkají „suchý cirrus“. Jde o směs cirrostratu a altocumulu, možná o nějaké přechodné stádium mezi oběma oblaky. To co se vytvořilo v tento den můžete vidět níže.
Zajímavé struktury a víry v oblačnosti
Díry a vlny na okraji oblačnosti
8. ledna - v noci bylo hezké halo u Měsíce a vypadalo to, že cirrostratová pokrývka vydrží minimálně do rána. Tak jsem si přivstal a šel pozorovat před východem Slunce. Cirrostratus se nádherně prokáže tím, že je jako první osvětlen ještě nevyjitým Sluncem, jak můžete vidět na fotografii. Obzor se nádherně zbarvil do oranžova a to vše doplnila i velmi výrazná kondenzační stopa po letadlu, což je vlastně cirrocumulus. I ten byl pěkně nasvětlen. Po východu Slunce cirry tmavnou až do černé (hlavně kondenzační stopy) a o něco později jsou již bílé na modré obloze. Kolem 10 hodiny jsem mohl pozorovat malé sluneční halo. Snímek je poskládán z 13 fotografií (halo fotíte na stativu a Slunce zakrýváte například negativem nebo svařovacím sklem. Pak pomocí programu Registax snímky poskládáte tak, že pointujete Slunce. Oblaka se rozmáznou, protože se během snímkování pohybují, ale Slunce a halo zůstávají na místě a proto na výsledné skládačce vyniknou).
Barvy oblohy a kondenzační stopa před východem Slunce
Malé halo, složenina 13 snímků
11. ledna - další nádherné ráno, které začalo přechodem stratocumulů, ale při východu Slunce již bylo jasno. Zůstaly jen cirry a později i cirrostratus, na kterém vznikla nádherná hala. Na snímku (složenina 8 snímků) vidíte malé halo, cirkumzenitální oblouk a supralaterální oblouk (dost často zaměňován za velké halo). Ovšem to nejzajímavější přišlo kolem oběda. Není to sice žádný atmosférický jev, ale podívaná to byla hezká. Když jsem fotografoval parhelium, kde se vzal, tu se vzal, objevil se stíhací letoun. Vynořil se nad lesem a proletěl mi nad hlavou. Řev motorů byl opravdu ohlušující. Já už u nás na letišti zažil ledacos, ale tohle ještě ne. Letoun se proháněl po obloze a já tak byl svědkem hezké letecké přehlídky. Při druhém náletu jsem byl již připraven a natočil video, to byl nejlepší přelet a zvuk motorů byl ohromný. Kamarád zjistil, že jde o stíhací letoun L-159 Alca české výroby.
Halové jevy, složenina 8 snímků
Letoun L-159 Alca v mém hledáčku