Trpasličí astrokvíz III.
Datum: Tuesday, 25. April 2006
Téma: APO


Soutěží se úplně všude a úplně o všechno. Nejinak tomu bude v Bílém trpaslíku. Po celý rok 2006 v každém čísle najdete pětici záludných otázek z astronomie. K nalezení odpovědí na některé z nich bohatě postačí vaše hlavy, mnohdy si zřejmě budete muset pomoci dalšími informačními zdroji, při řešení některým možná počítačově založenější z vás sednou ke svému oblíbenému programovacímu jazyku a úlohu si nasimulují. Soutěž má dvě kategorie – pro členy APO a pro ostatní. Kategorie se liší pouze cenou, kterou lze v soutěži získat.

Odpovědi (včetně zdůvodnění) zasílejte poštou (Marek Kolasa, J. Vrchlického 3, 736 01 Havířov) nebo emailem (apo(zavináč)seznam.cz) do redakce do 15. 5. 2006. Na konci příštího roku soutěž vyhodnotíme a nejúspěšnější řešitelé budou odměněni (jak jinak) než zajímavými cenami. Za otázkami v tomto čísle hledejte Pavola Habudu, z důvodu větší záludnosti otázky necháváme v původním znění a bez titulků, odpovědi se na objeví na našich stránkách společně s novou sadou otázek. A nezapomínejte, že není důležité odpovědět na vše. Můžete soutěžit byť s jedinou odpovědí!

(1) Ak by sa Zem na svojej drahe okolo Slnka zastavila, za aky dlhy cas by nan spadla?

(2) Je možno vidieť v jednom a tom istom okamihu z povrchu Zeme zatmenie Mesiaca aj Slnko nad obzorom?

(3) V riešenie 3. úlohy minulého kola tvrdím, že Slnko stúpa v Paríži nad obzor vždy pod uhlom 30–40 stupňov. Ako je to možné, keď ekliptika v Paríži zviera s horizontom uhol v intervale 25 °–72 ° (je; j+e, e je sklon ekliptiky)?

(4) Ak pustíme zo šikmej veže v Pise kladivo a klobúk, ktorý predmet dopadne na povrch Zeme skôr?

(5) V okoli Slnka do vzdialenosti 10 ly sa nachadza 11 hviezd (so Slnkom 12). Pre hviezdy s paralaxou > 0,01" sme este schopni paralaxu schopni urcit. Pre kolko hviezd sme schopni urcit paralaxu, ak predpokladame v slnecnom okoli vsade rovnaku hustotu hviezd?

Autorské řešení úloh z minulého kola najdete zde.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=852