Večer s kometou, ráno s kocovinou
Datum: Friday, 09. November 2007
Téma: Meziplanetární hmota


Žádná ze stovek fotografií komety 17P/Holmes, kterých se jisto jistě ještě dočkáme, nemůže předčit pocity, které se ve vás vyrojí, když ji v okuláru dalekohledu uvidíte na vlastní oči.

Málo kdo ví,
že na nebi svítí,
kometa jasná,
jak ty jsi krásná.

Ze všech komet, které jsem měl zatím to štěstí vidět, je tahle NEJ. Nejjasnější, největší, nejpodivnější, … zkrátka nejkrásnější. Komu není pohled na hvězdnou oblohu cizí, si již prostým okem všimne přebytečné rozmazané hvězdičky v souhvězdí Persea. Ale až pohled do dalekohledu vám odhalí množství kouzelných detailů.

Včerejší večer (1. 11. 2007) byla v Brně vyjímečně dobrá obloha — dokonce i mléčná dráha byla vidět. A kdo se kdy díval na hvězdy z Brna ví, že tahle sváteční událost v něm nastává snad nanejvýš dvakrát do roka.

Na brněnské hvězdárně byla možnost sledovat kometu rozličnými přístroji od sometu, přes patnáctku (refraktor) až po největší čtyřicítku (reflektor). Vejlepší pohled se ale naskytl v zatemněné kopuli skrz refraktor dvacítku.

Množství pozoruhodných detailů v komě téhle komety, ji naprosto odlišuje od ostatních komet a kometám podobným objektům z Messierova katalogu. Při prvním pohledu jsem se nemohl ubránit dojmu, jako by někdo flustl na objektivy všech dalekohledů co na hvězdárně jsou, ale to by si snad nikdo nedovolil… Navíc se kometa zdá vystupovat z plochosti nebeské sféry, jako by ležela v prostoru mezi vámi a vzdálenými hvězdami a vám tak jen stačilo natáhnout ruku, aby jste se ji mohli dotknout.

Nemusíte ani moc používat boční pohled aby jste odhalili překvapivě mnoho detailů. Výrazně jasnější střed i dobře patrné nejjasnější bodové místo výtrysku fontány. Slabší rozsáhlé okolí a naopak jasnější a hustší, ostře ohraničený okraj. Na straně ke Slunci znatelně formovaný slunečním větrem a na protějším konci volně přecházející do ztracena.

Neváhejte a využijte každé příležitosti ke spatření téhle holohlavé vlasatice, protože něco takového, jste na nebi určitě ještě neviděli!Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1056