Některé postřehy z pozorování přechodu Venuše
Datum: Saturday, 12. June 2004
Téma: Planety


Postřehy z přechodu Venuše zasílané průběžně různými autory.

Černá Venuše V Brně
Úterý -- den věnovaný planetě symbolizující nejpůvabnější bohyni -- Venuší, začal po probdělé noci už kolem páté hodiny ráno, sledováním východu Slunce ze střechy šaten na házenkářském hřišti na brněnské Kraví hoře. Následovaly dvě hodiny úmorného překonávání únavy a pak krátká cesta na hvězdárnu.
Tam už bylo vše potřebné přichystáno a plně zprovozněno a v poklidu se čekalo na první návštěvníky. Ti měli k pozorování Slunce nespočet možností. Do přednáškové místnosti se promítal v průměru asi metrový obraz Slunce, skrz nově zprovozněný heliostat a na vedlejší plátno do nekonečného kola jako kolovrátek datafon z místní produkce -- Černá Venuše. Obraz Slunce byl zároveň snímán kamerou a přenášen na chodbu hvězdárny do panelů digitální výstavy Průhledy do budoucnosti a jednotlivé snímky co půl minuty i jako živý přenos na stránky IAN.
V pozorovatelně byl k nevytržení refraktor 150/2250 s helioskopickým okulárem. Na pozorovací střeše pak somety s filtry a sofistikovaná projekce Jeníka Hollana. Ve venkovní kopuli pak refraktor 200/3000 s filtrem před objektivem. Na 40-ti centimetrovém reflektoru byl přechodně připevněný menší refraktor pro pořizování snímků digitálním fotoaparátem. A přes 15-ti centimetrový hledáček univerzitní šedesátky probíhal obdobným způsobem živý přenos na stránky EAI.
Začátek přechodu, tedy první kontakt jsem netrpělivě vyhlížel na plátně s projekcí až do chvíle než bylo Slunce z části vykouslé. Pouhým okem přes svářecké sklo, bylo někým viděno dobře, mnou však spíš jen tušeno. Větší uspokojení přinesl pohled na nápadnou, avšak nesymetrickou Venušinu atmosféru v patnáctce při asi 150-ti násobném zvětšení. Druhý kontakt i efekt kapky, jsem pak pozoroval zpět z pohodlí přednáškové.
Následovalo pětihodinové čekání na další divadlo, při kterém se nedalo dělat nic jiného, než nadávat na nesnesitelné vedro, usměrňovat návštěvníky na okuláry dalekohledů a dalekohledy na Slunce. A litovat kolegy v zamračené pánvi. Počasí bylo celkem rozumné. Po východu Slunce, se sice obloha téměř celá zatáhla, což působilo dost pesimisticky, ale naštěstí se zase po chvíli vyčistila, což vydrželo skoro až do samého konce úkazu. Sem tam se sice přes Slunce nějaký ten mrak přehnal, ale to nebylo nijak na škodu, aspoň byl důvod se schovat do chladných útrob hvězdárny a odpočinout si od Slunce, které jinak svítilo tak intenzivně, že se za těch pár hodin dalo i pěkně opálit.
Na okamžik výstupu Venuše ze Slunečního disku se většina přítomných zaměstnanců hvězdárny a demonstrátoru takticky zabarikádovala v kopuli dvaceticentimetrového dalekohledu, kde jsme měli zasloužený klid od všech návštěvníků. V krátkých dírách v mracích a při rychlém střídáni na schůdkách u okuláru, nešlo jasně určit, jest-li jsme teď pozorovali kapku nebo jen třetí kontakt. Opět nesymetrická atmosféra, však byla dostatečně výrazná, abychom jsme se shodli na tom, že nejde jen o skupinovou halucinaci. Po čtvrtém kontaktu se nám ji, stejně jako samotnou Venuši a po chvíli i celé Slunce už nepodařilo spatřit.
Tak z celého úkazu zůstaly jen silné vzpomínky a jako němý svědek času i černobílé snímky věrohodně dokumentující celé nebeské představení.
Zdeněk Janák

Krátký popis tranzitu Venuše
Celý jev začal v 7:20 ráno a poté se malý černý kotouček přibližoval ke středu Slunce, kde byl kolem desáté hodiny a pak už se blížil ke konci. V novinách bylo napsané, že přechod má skončit v 13:23, ale podle mého pozorování skončil už v 13:04. Zahlédl jsem ještě "černou Venuši" ve škole, ale pak už jsem nic neviděl.
- Tento jev zatím na Zemi žádný pozemšťan neviděl a možná ani už vidět nebude - další tranziz je za 8 let a na Divokém západě.

Václav Horký

Přechod Venuše přes Slunce
Vážení kolegové,
právě jsem umístil soubor fotografií z dnešního přechodu Venuše přes Slunce na své webové stránky: http://www.bardon.cz . Snímky jsou z druhého výstupu, kde je jasně viditelný třetí a čtvrtý kontakt. Černobílá část fotograií je volena záměrně proto, abych byl schopen zachytit skutečně třetí kontakt s dostatečnou rychlostí a přesností.. Barevná část je již po třetím kontaktu. Bohužel počasí nedovolilo s dostatečnou kvalitou vyfotografovat začátek tohoto vzácného úkazu, ale i tak jsem velmi spokojen.
Jasné nebe

Zdenek Bardon

Venuše
Foceno za okulárem dalekohledu R60/700 digitálem Olympus C-350 ZOOM. Více povídání a fotek na mém webu www.sklarp.wz.cz (Foto galerie)
Petr Sklář, Břidličná

VT 2004 - Sobotište
Po daždivom uplynulom týždni sa i na Záhorí vyjasnilo a tak sme mohli vzácny úkaz sledovať i v Sobotišti. Meranie časov kontaktov sme uskutočnili priamo vo hvezdárni pri ZŠ Sobotište spolu so študentmi Gymnázia v Senici a ďalšími členmi Miestnej organizácie Slovenského zväzu astronómov amatérov v Sobotišti. Pri vstupnej fáze sme použili TV CCD kameru, ale napriek filtrácii dochádzalo k prehrievaniu čipu a tak sme mohli exponovať iba krátke sekvencie. Neskôr sa nám podarilo "rozchodiť" webkameru, ktorá poskytovala vyššiu kvalitu obrazu. Jednotlivé snímky z výstupnej fázy sme prostredníctvom 128 kb ISDN linky prenášali na webovú stránku tunajšej školy, kde môžeme nájsť i archív všetkých záberov (http://www.zssobotiste.edu.sk/gallery/index.html). Na technickej realizácii prenosu sa podieľali Mgr. Róbert Baumgartner z Prírodovedeckej fakulty UK Bratislava, ktorý je garantom projektu diaľkovo riadených terénnych exkurzií - RAFT (http://www.raft-project.sk/fieldtripy/venusa/obrazky/ucastnici/index.html) a Mgr. Elena Slezáková, učiteľka a správkyňa počítačovej siete na ZŠ v Sobotišti. Obom patrí naša srdečná vďaka.
V čase medzi kontaktmi T2 a T3 sme sa venovali prezentácii úkazu mládeži i verejnosti v Sobotišti, Senici i Jablonici. V areáli hvezdárne sa na čierny kotúčik Venuše pozrelo takmer 200 záujemcov, na dvore senického Gymnázia vyše 100, na senickom námestí okolo 400 a v ZŠ Jablonica okolo 200. Podobná akcia sa konala i v Centre voľného času v Senici, tu videlo úkaz vyše 700 návštevníkov.
Celkový dojem z pozorovania i sprievodných podujatí je veľmi dobrý, takže už teraz sa tešíme na 6. jún 2012.
P. S. Na ukážku pripájam snímku Venuše tesne po T3 získanú webkamerou cez Cassegrain 150/2250.


Svetozár Štefeček, Hvezdáreň Sobotište + Gymnázium Senica

Venus transit
Posílám zatím jen pár záběrů z pozorování z Valašského Meziřící, protože zpracování všech záznamů a videa z digitální kamery bude trvat určitě několik dní.
Začátek byl hodně v mracích, ale konec vyšel výborně. Jediné co jsem úplně vynechal byl opalovací krém, ... a teď to cítím.

Jaroslav Těžký

Venus transit obrazky
Posielame vam zopar obrázkov z Tranzitu Venuse.Pozorované z Puchova (SK) digitálnym fotoaparatom Olympus.kapo8(at)centrum.skTento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=460