Expedice PERSEUS 2003
Datum: Wednesday, 13. August 2003
Téma: Meziplanetární hmota


Jsem učitel fyziky a astronomii se věnuji již více než 25 let. Perseidy já samostatně pozoruji po stejně dlouhou dobu. Samozřejmě pokud dovolí počasí. Velmi rychle se u mne objevila touha „otravovat“ astronomií své okolí. Na prvním místě to „odnesla“ má rodina, později kamarádi a v dospělém věku široké okolí (včetně nebohých studentů SŠ a ZŠ). Touto činností jsem okolo sebe založil buňku stejně nebo alespoň podobně „postižených“ lidí. Tato banda v ideálním stavu čítá okolo 25ti lidí nejrůznějšího věku, povolání, pohlaví a zájmu.
Před asi 3–4 lety jsme objevili naprosto skvělé pozorovací stanoviště – Masarykova bouda v Orlických horách, kde jsme pozorovali Perseidy v letech 2000–2003. Stejně tak jsme toto místo zvolili i pro pozorování letošního zatmění Slunce.

Kromě stanoviště v Orlických horách, které je od nás 30 km daleko používáme i stanoviště na kopci Dobrošov u Náchoda. To je od nás asi 10 km. Zde jsem také s kamarádem Honzou a jeho manželkou pozoroval údajně poslední Leonidy 2002. Kdo si pamatuje loňské počasí toho dne, tak mi asi nebude věřit, ale skutečně jsme viděli neuvěřitelné divadlo. Z domu jsem vyjížděl za deště. Po příjezdu na Dobrošov se nám odhalilo inkriminované okno radiantu Leonid a více jak 100 minut, včetně, maxima jsme měli možnost pozorovat. Po úplném zatmění Slunce v roce 1999 nejsilnější astronomicky zážitek.
Letošní Perseidy nás samozřejmě zklamaly, i když jsem očekával ohromné omezení měsíční zaří. Ovšem to, co jsme pozorovali bylo těžké zklamání. Pozorování začalo v 22:06 a „vydrželi“ jsme to do 1:00. Za celou dobu jsme napočítali 55 meteorů (Perseid), 10 meteorů (tzv. cizáků) a 25 družic, včetně IRIDIA –6 magnitudy. „Nejlepší“ Perseidou se stal meteor, který nám v nadhlavníku prolétl ve 23:55 a jeho jasnost jistě dosáhla –8 magnitudy. Ionizovanou stopu bylo možné pozorovat minimálně 10–15 sekund. Naše expedice Perseus 2003 čítala 25 lidí včetně dvou dětí ve věku 8 a 10 let a jednoho „hlídacího“ psa BOJKA. Tato početná skupina se vypravila z Vysokova, Náchoda, Nového Města nad Metují a jeho okolí 7 vozy.
Ale nebudeme klesat na mysli, neboť měsíc v přístím roce nebude v tak pokročilém osvětlení a pokud bude příjemné počasí tak určitě vyrazíme!! Perseidám 2003 až xxxx ZDAR!!

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=185