C/2002 T7 LINEAR z Prahy
Datum: Friday, 20. February 2004
Téma: Meziplanetární hmota


Povzbuzeni celodenně jasnou oblohou, výjimečně klidným vzduchem a především zprávami ze světa jsme s mou přítelkyní vyrazili dnes večer na Štefánikovu hvězdárnu za jediným účelem - spatřit kometu C/2002 T7 LINEAR.

Pominu-li odpolední zoufalé (a neúspěšné) pokusy zadat do SkyMapu elementy komety a následné ruční počítání jejích souřadnic z efemeridy uvedené na internetu, byl to celkově úspěšný pokus. Pražská obloha je známa svou přesvětleností, mezní hvězdná velikost v centru města (kde se nachází hvězdárna) velmi zřídka dosahuje při pohledu pouhým okem 5 magnitud, hodnota kolem 3 magnitud je zcela běžná.

První pokud o hledání pomocí "Buřta" - Cassegrainu 350/3300 - při 82-násobném zvětšení jsme provedli hned po příchodu na hvězdárnu, kdy byla obloha nad západem ještě poměrně dost světlá - kolem 1815 SEČ. Pochopitelně zcela neúspěšně, takže jsme zarmoutili zde natěšené návštěvníky.

Druhý pokus přišel na řadu zhruba o hodinu později, kdy již obloha nad západem viditelně ztmavla. A konal se úspěch - po asi pěti minutách zametání kolem vypočtených souřadnic do zorného pole vplul velmi difúzní objekt poblíž hvězdy cca 7. velikosti. Bylo jasné, že se jedná o hledanou kometu.

Pozorování bylo tedy úspěšné. Úhlový průměr komy jsem odhadl na 4'-6' , ohon nebyl pozorován. Každopádně to celkově stálo za to a nezbývá mi, než to doporučit i ostatním, neboť šance na spatření se již povážlivě snižují.

Pokusy o její spatření triedrem 7x50 bez stativu se ukázaly jako naprosto marné.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=346