Máme tu první pozorování komety hromadnějšího rázu. Počasí je vrtkavé, ale na řadě míst v Česko-Slovensku už byla spatřena řadou astronomických nadšenců..
Aktualizováno 17. 5. (texty a fotky)!
Martin Gembec
Podařilo se mi trochu expres nechat vyvolat nějaké snímky z pátku 14. května. Docela mě nadchla viditelnost obou ohonů (a možná i toho třetího). Další snímky by měly časem přibývat na mojí stránce.
P.S. kometu jsem opět spatřil na jasném nebi 17. večer a opět byla vidět okem, i když poněkud hůře. Jasnost jsem odhadl ke 4. hvězdné velikosti, velikost komy na 10´ a délky ohonů - prach 1 - 1,5 st., plyn až 2,5 st. Iontový ohon je dle mého názoru solidně vidět nedaleko komy a po 1 stupni již jen bočním viděním lze něco tušit. Hranici 2,5 stupně dávám proto, že až potud jsem cosi mezi hvězdami tušil a podle mého zákresu by to mohl být on. Kdyžtak vidím duchy a myslím, že jsou to ohony. Ale to už jsem si zvykl.
Jan Babovec
Tak už počtvrté se mi podařilo najít si Q4. U nás ve Vsetíně fronta úplně vymetla oblačnost. Až do 22:30 jsme se udivovali: "Proboha takové světlo a ten ohon je tak výrazný". To potvrzovaly i první snímky ze ccd kamery. No, já s nutností něco nafotit jen tak bez dalekohledu přes zrcadlovku, jsem ve spěchu z blbosti zkazil dva snímky a u těch ostatních zatím nevím. Každopádně jasnost komety jsem odhadl na 2,8 mag (o něco jasnější než Cor Caroli -2,9mag). Překvapivé byly i ohony, kolem 22:50 měl ten prachový asi půl stupňě a ten iontový 3 stupňě. Průměr komy minimálně 26', DC-8.
Martin Adamovský
Konečně po dlouhé době se zase umoudřilo počasí, a tak jsem se včera opět kochal pohledem na vlasatici. Tentokrát jsem ale zůstal jen na okraji přesvícené Plzně. Jasnost komety mě ale překvapila. I přes hodně světel od sodíkových výbojek lamp byla kometa viditelná dobře i pouhým okem. Jasnost jsem odhadl na 3.7 mag a velikost komy 15´. Tentokrát se mi zdála koma velmi kondenzovaná a DC jsem odhadl na 8.
No nezbývá, než si přát, aby počasí vydrželo i v dalších dnech.
Lukáš Král, Praha-Dejvice, 16. května 2004, 22:30 SELČ
Nerad bych si tuhle kometu nechal uletět, a tak, když se konečně vyjasnilo, vyrazil jsem z koleje na kousek lampami nedotčeného náměstí. Bylo sice hezky jasno, jenže MHV tak 3 mag, prostě Praha. Rak byl vidět stěží po dlouhém rozkoukávání. Kometu jsem pouhým okem neviděl, ale naštěstí jsem měl v kapse kukátko 6x18, a tím jsem ji našel bez problémů. Vypadala v něm jako vcelku jasná kulová hvězdokupa, asi jako M 13 v malém triedru. Zkrátka nelze než použít obligátní frázi z deníku deepskyáře: "malý mlhavý obláček s patrnou centrální kondenzací" ;-)
Lukáš Turek, Rožnov pod Radhoštěm, 14. 5. 2004, 22:00 - 23:00 (SELČ)
Při pátečním večeru, byť trochu chladném (+6°C), se vydávám na kopec se stativem, triedrem 10x50, paralaktickým stolkem, Zenitem-E, baterkou, atlasem a "kreslícíma pomůckama".
Zjišťuji, že podmínky nejsou úplně ideální - Venuše je obklopena výrazným halem. Nejdříve se snažím ustavit montáž, pak z batohu vytahuji stativ s triedrem. V první chvíli jsem trošku dezorientován, takže využívám atlasu hvězdné oblohy od Ericha Karkoschky.
Jasná kometa, tentokrát už i s náznakem ohonu, vypadá pod Jesličkama (M 44) opravdu skvěle. Zenitem pořizuji tři fotky s expozicemi 3, 1 a 5 minut. Po dokončení poslední expozice zakresluji z terénu při světle baterky (bohužel bílém) pozici komety na papír.
Poměrně dobře je Q4 viditelná i pouhým okem, bočním viděním ji lze odlišit od hvězd. Kolem jedenácté přibývá od západu hustější oblačnosti. Zapadající Venuše se stává nevýrazným objektem, kometa je v triedru stěží viditelná. MHV postupně klesá...
Byl to krásný, klidný večer. Za celou hodinu kolem mě prošli jen dva lidé.
Zdenek Bardon
Vážení kolegové,
v pátek 14. 5. 2004 večer bylo přijatelné počasí a tak jsem se pokusil o fotografii komety C/2001 Q4 pomocí malého dalekohledu 76ED Borg. CCD snímek je složeninou 40-ti desetisekundových snímků. Výsledný snímek můžete shlédnout zde: http://www.bardon.cz/ccdborg.htm
Nalezení komety je snadné, protože kometa je poměrně vysoko nad obzorem a v hledáčku se jeví jako "rozmazaná" hvězda. Místo pořízení snímků - Jaroměř.
Jasné nebe.
Martin Gembec, 14./15. 5. 2004, 22:15 - 2:15 SELČ, nad Alšovicemi asi 5 km JV od Jablonce nad Nisou
Čtvrté pozorování v řadě, což je samo o sobě pozoruhodné štěstí. Toto velké štěstí bylo podtrženo vyjasňující se
oblohou již kolem 22. hodiny, což jsme při odjezdu vůbec nečekali. Původně se přes nás měly hnát oblaky a my chtěli
čekat až zhruba do půlnoci na vyjasnění.
Takto se tedy vyjasnilo naprosto dokonale a s pokračujícím soumrakem bylo vidět okem stále více hvězd. Bylo úžasné
když mohl potom člověk prohlásit, že vidí okem nejen Jesličky, ale pod nimi také kometu. Čím více byla tma, tím méně
se tomu chtělo věřit, neboť kometa zářila díky své velké výšce nad obzorem opravdu jasně. Byla viditelná zcela bez obtíží
přímým viděním, avšak ani za nejlepších podmínek nebyl vidět ohon. Já mám trochu neostrý zrak a tak jsem viděl Jesličky
jako malý mlhavý flíček. Pod ním byl právě ještě jeden, trochu jasnější. Co se jasu komety týče, nutno ještě podotknout,
že v její blízkosti nebylo hvězd, které by se jí vyrovnaly. K odhadu jasu okem mohla přispívat také hvězdička asi 5,3 mag
nacházející se téměř na okraji komy. Vzhledem k výše uvedenému dávám odhad jasu komety někam ke 3,0 - 3,5 mag, více jsem
se na něj nesoustředil, tak nevím.
Vzhled komety byl naprosto odlišný při pohledu triedrem a velkým dobsonem. V triedru nádherně vynikal chvost, mířící
téměř vodorovně s obzorem. Nápadný byl právě ten prachový, poměrně krátký, ale v celé své délce vcelku jasný. Dal se velmi
pěkně vysledovat v délce asi 1 stupně, při pohledu bočním viděním možná ještě o malinko dále. Pozoruhodný ohon
plasmový, který na fotografiích vídáme mnohem delší, nebyl prakticky pozorovatelný. V období nejlepší viditelnosti jsem
sice fantazíroval, že vidím bočně něco až někam pod hvězdu delta CnC, ale byl to spíše optický klam než důkaz viditelnosti
druhého ohonu.
Koma se jevila v triedru jako jasná zhuštěnina která nejprv pozvolně a pak rychleji slábla k okraji. Její velikost
nedosahovala té ohromnosti, v které se mi jevila prvně 11. května. Byla zřetelně menší, tak jako v předchozích dvou dnech.
Maximálně to mohlo být tak 15´.
Pohled do velkého dobsonu 400 mm v průměru byl zcela odlišný. Kometa jevila v okolí jádra nepatrné jadérko stelárního
vzhledu. To bylo obklopeno hustou komou, která podobně jako při pohledu triedrem slábla nerovnoměrně k okrajům. Obálky
vyvrhované hmoty, viditelné na speciálně zpracovaných snímcích, nebyly patrné. Díky širokému prachovému ohonu vystupujícímu
ven ze zorného pole se zdála být kometa hodně veliká. Seriózně bych mohl prohlásit, že 15´ měla určitě a řekl bych spíše 20ź.
Kometa byla vidět velmi dobře, udělala na mě velký dojem a vzhledem k větší výšce nad obzorem vypadala také jako třetí
nejjasnější kometa, co jsem kdy viděl. Přestože je srovnatelná svou jasností s kometou C/2002 C1 (Ikeya-Zhang), díky velké
výšce nad obzorem lze předpokládat, že i v dalších dnech bude bez obtíží pozorovatelná okem. Zkusil jsem ji také vyfotit v
těchto skvělých podmínkách a doufám, že na fotografii bude dobře patrná včetně svého prachového ohonu.
Na úplný závěr mi nezbývá než poděkovat velice Milanu Antošovi, který mě vzal za město a poskytl mi tento unikátní
zážitek. Popis pozorování z celé této noci najdete v samostatném článku, bylo se na co
dívat!
Ing. Tomáš Metelka, 14. 5. 2004, "den čtvrtý"
Pokud nás nepotěšilo počasí třetího dne pozorování, pak nás čtvrtý den, pátek 14.5.2004, doslova rozmlsával.
V místě komety bylo nádherně jasno, jen pár stupňů nad ní září Jesličky (Praesepe).
Vynikající byl zejména pohled triedrem se širokým zorným polem.
Stačilo se adaptovat na tmu a nebyl problém kometu nalézt i prostým, neozbrojeným okem.
Na rozdíl od předchozích dnů se zdála být kometa o něco výraznější. Byl to však možná jen subjektivní dojem daný vyšší výškou nad obzorem spojenou s mnohem lepším stavem atmosféry než v předchozích dnech. Na ohonu komety se také objevily podrobnosti, dříve nepozorovatelné.
Chvíli před 22 hodinou jsme začali snímkovat.
Vyzkoušeli jsme několik expozic a nakonec jsme se rozhodli použít 30 sekundové expozice a zpracování obrazů skládáním snímků. Snímky zobrazují oblast zhruba 1° x 0,5°.
Všechny obrázky rozkliknutím zvětšíte.
Zajímavá událost nastala při snímku pořízeném ve 22:02 SELČ.
Několik stupňů pod kometou začala zářit družice Kosmos 2227 o předpovídané jasnosti +4,3 mag
V tomto případě se ovšem nejedná o družici v pravém slova smyslu, ale o tz. kosmické smetí. Jde o těleso vyhořelé rakety vypuštěné 25.12.1992, s oběžnou dráhou o výšce 839 x 848 km, se sklonem 71.0°.
Tyto obrázky vznikly složení devíti samostatných expozic po 30 sekundách, pořízených v době od 21:56 SELČ do 22:12 SELČ. Prostřední snímek z řady, na kterém je zachycen průlet Kosmosu 2227 je však vynechán. Tím vzniklo přerušení stopy hvězd znatelné zejména pokud snímek rozkliknutím zvětšíte.
Zajímavé je zejména zjasnění ohonu do strany, které se ukáže při omezení zobrazovaných úrovní. Na samostatných snímcích a při plném rozlišení úrovní je však úplně nebo téměř nepozorovatelné.
Další zajímavostí v jemné struktuře ohonu je jasnější vlákno, které naopak lze pozorovat i na jednotlivých snímcích a to i při různých expozicích.
Tytéž snímky zpracované do nepravých barev, poskytují ještě lepší představu o rozložení jasů v komě i ohonu.
Na složených snímcích je díky stopě hvězd patrná poměrně rychlá změna polohy komety mezi hvězdami i směr jejího pohybu. Snímky, ze kterých se výsledný obrázek skládá byly pořízeny v rozmezí necelých 20 minut.
Celý text a vsechny fotografie ve dvou velikostech na http://hvezdarnauherskybrod.sweb.cz
Fotografie: Hvězdárna Uherský Brod, Ing.Zbyněk Kaisler, text Ing.Tomáš Metelka
Martin Gembec, 13./14. 5. 2004, 22:45 - 2:30 SELČ, Jablonec nad Nisou
Do třetice se mi vyjasnilo. Tentokrát ale až po půlnoci, což bylo na kometu velmi pozdě. Vzhledem k výborným podmínkám byly přesto ještě (mým špatným) okem vidět Jesličky (16° nad obzorem) a kometa též velmi slušně i s náznakem ohonu (10-11° vysoko v mírné městské aureole). Včera jsem ji nestihl vyfotit jak rychle se zase zatáhlo, nyní to snad vyjde. To bych sem pak něco poslal.
Pozoroval jsem po 2. ranní také okolí galaxie M31 v Andromedě, zda tam nebude vidět kometa C/2004 F4 (Bradfield). Nebyla ;-) Dosah v triedru byl 8,3 mag v okolí komety, ale nespatřena. Očekávanou jasnost ~8,5 mag lze tedy částečně potvrdit. Snad se vydaří jedna pětiminutová expozice.
Ing.Tomáš Metelka, den druhý, 12. 5. 2004
Hvězdářský anděl strážný nás asi má rád. Situace z úterka se opakovala jako vejce vejci.
20:00 hodin - poměrně silná oblačnost nad celém obzorem
21:00 hodin - obzor se od jihovýchodu neochotně vyjasňuje
21:30 hodin - dáváme pro jistotu chladit CCD kameru
21:40 hodin - ukazuje se Venuše
21:45 hodin - začíná být vidět Sírius, nasazujeme kameru
21:50 hodin - kometa je vidět triedrem
22:04 hodin - první snímek CCD
22:15 hodin - poslední snímek CCD
22:25 hodin - začíná se opět zatahovat
po půlnoci déšť až do rána
Podařilo se pořídit celkem 6 snímků s expozicí od 1 do 60 sekund
Kamera CCD ST-7, objektiv AFP325/3.5, pointace Zeiss Coude150/2250
Expozice
1 sec. 22:13 SELČ
5 sec. 22:15 SELČ
10 sec. 22:07 SELČ
30 sec. 22:04 SELČ
60 sec. 22:10 SELČ
Středeční snímky nejsou co do viditelnosti ohonu tak optimistické jako ty úterní. Možná se na tom podepsal horečný úterní spěch, po té co se vyjasnilo, stav atmosféry nízko nad obzorem (úterní snímek byl pořizován v 22:40 SELČ, tedy o více než půl hodiny později než první středeční snímek) nebo , jak jsme zjistili až dodatečně, kamera mírně nesouose přisazená k objektivu. Ohon na nových snímcích je méně zřetelný a více rozptýlený a je dobře rozpoznatelný v podstatě až na pořízených snímcích. Okem, při pohledu triedrem 8x50 nebo 10x50 ukáže pouze difuzní objekt, mlhavý obláček zhruba 3,5 magnitudy, běžný pohled větším dalekohledem pouze naznačí, kterým směrem je ohon roztažen. Teprve po delší adaptaci oka začnete rozeznávat další podrobnosti.
Škoda, že se původní předpovědi možnosti pozorování této komety neozbrojeným okem nevyplnily. Ale i tak neváhejte a budete-li mít jasno pozorujte a fotografujte.
Foto: Hvězdárna Uherský Brod, ing. Zbyněk Kaisler
Snímky jsou dostupné na http://hvezdarnauherskybrod.sweb.cz ve dvou velikostech 300x200 a 765x510 bodů ve formátu JPG.
Jano, 11. 5. 2004, 22:38 - 22:55 SELČ, Bratislava
Dobrý deň!
Tak sa aj nám v Bratislave 11.5.2004 trošku vyjasnilo. Keďže sa učím na štatnice, dobre padne nejaké rozptýlenie. Už od 21:30 SELČ som sledoval oblohu, ale bolo zatiahnuté. Od západu sa ale približovala väčšia diera a tak som dufal, že by sa mi mohlo pošťastiť kométu aj odfotiť. Zhruba okolo 22:30 SELČ som už bol na streche mojho internátu (Átriové domky, SDJLS UK) pripravený fotiť. Mám digital Canon A80. Ponad zapadný obzor sa presúvali oblaky, no hlavu hydry som jasne videl a na par minút som C/2001 Q4 NEAT zahliadol aj vožným okom, avšak iba bočným videním. A tak som neváhal a začal fotiť. Nafotil som asi 17 snímkov v rôznych pozíciách a tak aby sa dali spájať pre zvýšenie jasnosti hviezd na snímke. Prikladám 3 snimky:
1 snímka: 3x15s, ISO200, O~38mm, úprava stretchom,
2 snímka: 2x15s, ISO200, O~66mm, úprava stretchom,
3 snímka: 4x15s, ISO200, O~114mm, úprava stretchom. Snimky bez popisov
1 snímka,
2 snímka,
3 snímka.
Dúfam, že nabudúce sa mi viac vyjasní.
Lukáš Turek, 11. 5. 2004, Rožnov pod Radhoštěm
Konečně jsem měl štěstí i já! Po západu Slunce se mraky rozehnaly a zatáhlo se ve 22:30. Během celého pozorování se v dálce nad západním obzorem blýskalo, takže jsem tušil, že počasí mi moc dlouho nevydrží. Pozoroval jsem triedrem 10x50 z balkónu panelového domu a s výsledky jsem spokojen.
Po deváté hodině večer beru do ruky triedr a z balkónu byhledávám oblast pozice komety. Ve 21:10 SELČ pořizuji ze stativu zkušební fotku Q4 NEAT. Ohon vidět v triedru nelze, pouze jasné jádro. Chvílemi se mi zdá, že tuším směr ohonu, ale jsou to spíše výplody mé fantazie. 10 minut před desátou ze stativu pořizuji první zkušební fotku s expozicí 30 sekund. Uvidím, jestli z toho něco bude, případně později fotografii pošlu. Samotná kometa se mi zdá přibližně stejně jasná jako Beta Cnc (3,5 mag)., možná nepatrně míň. Proto bych ji určil jako 3,5 mag nebo o nějakou tu desetinku magnitudy slabší. Ale kometu s hvězdou jsem nesrovnával zatím nikdy... proto nemám zkušenosti a za tímto tvrzením si nestojím. Intenzita blesků v dálce stoupá. Od Martina Gembece ještě po Internetu dostávám další tipy na srovnávací hvězdy pro určení jasnosti Q4. Když ale před půl jedenáctou znovu vykouknu na balkón, zjišťuji, že už se od SZ přes oblohu táhnou mraky a postupně zakrývají celou oblohu.
Po 23:00 už v Rožnově začíná i slabě pršet...
Další pozorování a případné fotografie se budu snažit uveřejňovat na svém webu www.astro-web.info
Dalším pozorovatelům přeji hodně zdaru!
ing. Tomáš Metelka – Uherský Brod, 12. 5. 2004
Pozorovali jsme kometu C/2001 Q 4 NEAT
Po zataženém pondělku jsme se včera rozhodli, že spojíme několik užitečných věcí dohromady a pokusíme se zahlédnou kometu, i když počasí bylo na hraně rozhodnutí, zda se na hvězdárnu vydat či nikoliv. Sešli jsme se tedy k přípravě pozorování tranzitu Venuše přes sluneční kotouč dne 8. 6. 2004 a zároveň každou chvíli někdo odbíhal ven hlásit stav oblačnosti. Až do desáté hodiny to vypadalo bledě, nad východním obzorem bylo vidět skoro všechno, nad západem a jihozápadem - deka.
Nakonec, okolo 22 hodiny se oblačnost rozplynula a nad obzorem zazářil Prokyon. Vynesli jsme před hvězdárnu binar – a byla tam! Rychlá prohlídka okolí a padlo rozhodnutí, budeme fotografovat. Rychle domů pro notebook, další otevřít pozorovatelnu, vychladit CCD kameru a za dvacet minut jsme měli první kontrolní náhled. Doostřit, vycentrovat obraz a už jen exponovat. Prokyon i kometa se ale nezadržitelně blížili níž a níž k obzoru, až 10 minut před 23 hodinou jsme očima neviděli už vůbec nic a CCD kamera vytahovala z oparu nad Uherským Hradištěm a Kunovicemi jen poslední zbytky světla. Pořídili jsme asi 6 různě použitelných snímků, které sice nemají ještě onu očekávanou kvalitu, ale jsou a jsou v této chvíli a u této komety naše první.
Jasnost jsme odhadli těsně pod +3 mag. (3,1 - 3,4, obloha nebyla dokonale čistá). Zatím zklamal chvost, kometa se v binaru a nakonec i v Coude 150/2250 zdála být jen trochu stranou rozmázlým obláčkem, nicméně CCD kamera po úpravě kontrastu přece jen slabý náznak chvostu o délce 3 až 4 průměry komy ukázala. To bylo trochu zklamáním, ale není všem dnům konec. Rozhodně si v příštích dnech nenechte pozorování komety ujít!!
Foto: Hvězdárna Uherský Brod – Zbyněk Kaisler, text: Tomáš Metelka
Článek fotografie a další zajímavosti též na http://hvezdarnauherskybrod.sweb.cz
P. Delinčák, M. Urbaník – Kysuce, 12. 5. 2004
Včera (11.5.2004) podvečer som sa s mojím kamarátom M. Urbaníkom vybrali pokúšať sťastie. Zbalili sme mapku oblohy, statívy, optiku, dig. foťák a poď ho za mesto. Pozorovacie podmienky neboli príliš dobré, ale dúfali sme, že pomedzi oblačnosť sa nám podarí odpozorovať a možno aj odfotiť kométu C/2001 Q4 NEAT. Zo severu sa začínala na nás tlačiť búrka. Okolo 21:25 SELČ sa mi ju podarilo nájť ďalekohžadom z teleobjektívu (Orestegor 300/4 + okulár f=28mm). Potom následovali pokusy o zachytenie na kremíkové oko Fuji S2 Pro s objektívom f=28-105. Po pár pokusoch sa objavila. Na fotenie sme mali iba 15-20 minút, lebo búrka sa nezadržatežne blížila. Bohužiaž sme mali iba statív a tak sú fotky nepointované. Ale tak je na nich kométa zretežná. Už sa teším na ďalšie pozorovania a dúfam, že obloha bude jasnejšia.
Jan Babovec, 11. 5. 2004
Tak jsem ji taky už viděl! Na čtvrtý pokus! Uff!
Počasí dnes nevypadalo příliš dobře, asi tak jako při těch nevydařených pokusech. No ale přesto se navečer docela vyjasnilo. A jelikož na www.chmi.cz dnes od 1. hodiny odpolední nebyly snímky z Eumesatu, musel jsem se spolehnout na sebe. Po deváté večerní vyrážím na první pokus a skutečně kolem 21:30 nacházím na ještě poměrně světlé obloze malou difúzní skvrnku. Povedlo se! Za chvíli (kolem 22. hodiny) štragám již můj podprůměrný newton od Celestronu (bohužel jen 114mm, na větší nebyly peníze). S ním také provádím takový spíše permanentní odhad: Jasnost - 3,1 mag, průměr komy - 18', ohon cca. 1stupeň, koma se zřetelnou kondenzací, DC:7-8
Pokud jste ještě neviděli tuto kometu,tak šťatný lov.
Dále bych chtěl mírně zkritizovat doslova nesmyslné zprávy o počasí na televizi Prima.
Indexy kondice, žízně či schnutí prádla mě fakt nezajímají a většinu jiných lidí asi taky ne. Otázkou je, kde tyto "kraviny" berou. A stejně pokud se někdo na tyto zprávy dívá, spíše než předepověď počasí "zkoumá" poměrně značnou tělesnou vyvinutost u některých rosníček. Pak ani člověk neví, na co se má dívat! Pozn. z redakce: doufáme, že se tedy díváte hlavně na ČT1 :-)
Martin Gembec, 11. 5. 2004, 22:45 - 23:00 SELČ, Jablonec nad Nisou, jižní okraj - Vrkoslavice
Ano, stal se opravdu zázrak - i tady už se po bouřce začlo vyjasňovat. Kometa NEAT je velká, moc velká. Super.
Zpočátku jsem měl podmínky nejlepší, ale i přesto je obloha stále mírně zakalená po přechodu bouře.
Kometa má opravdu velmi kondenzované, ale rozhodně ne stelární jádro. Dalo by se rozlišit tři části - velmi hustou vnitřní, poměrně snadno viditelnou kolem ní, to vše s úhlovým průměrem 10 - 15´ a kolem toho zajímavá koma vnější, možná až 25´. Ta měla tvar spíše podobný protáhlé kouli, kterou asi v 8/10 seříznete. Ve směru ohonu jakoby mizela. Viditelná pouze bočně.
Bočním viděním také náznak ohonu, ale to jsem opravdu velmi odvážný, spíše to může být jen můj dojem. Směrem téměř vlevo z centrální jasné části se mi pozdávaly asi 2 výběžky dlouhé však maximálně 30´.
Kometa se mi jevila výrazně slabší než hvězda nad ní (beta CnC). Je vidět, že u takto rozsáhlé komety se nedá dělat odhad jasu bez zkušeností. Zkoušel jsem rozostřit její obraz, čímž ale přicházím o valnou část její komy a stejně je to nepřesné. Touto metodou jsem ji odhadl na 3,8 mag.
Ještě stále ji mohu vidět z okna i když je už moc nízko nad obzorem. Byla to nakonec paráda. K tomu srpek Venuše, jak mi jej online popsal kamarád Viki z Malé Skály. Venuše měla docela červenou barvu, tak si můžete udělat představu (v těch místech ale byly nějaké vysoké oblaky).