Perseidy – souhrn
Datum: Tuesday, 19. August 2003
Téma: Meziplanetární hmota


Přinášíme souhrn došlých příspěvků o pozorování Perseid. Díky všem za ně!

19.8. 11:21
Ahojte,

tak jsem si zde precetl nekolik komentaru (vicemene zklamanych pozorovatelu) a tak mi to neda, abych neprihodil neco ja.

Letosni Perseidy LETALY. Akorat bylo nutne se divat uz zacatkem srpna - jak spravne pisete kvuli mesici. Ja jsem se dival asi od 5. sprna a musim rici, ze to litalo.

Druha vec je vliv Mesice. Pokud jsou cirry nebo spinava atmosfera, skutecne to nema smysl. Nicmene pokud jsou podminky (az na ten Mesic) prijatelne, nemusi se hazet flinta do zita. Staci vyjet do vyssich nadmorskych vysek. Docela dobrou zkusenost jsem udelal o lonskych Leonidach. Otazkou je, co je dobra nadmoska vyska. Ja jsem byl asi v 900m n m. (450 vyskovych metru nad okolim) a tenkrat to stacilo. Je jasne, ze o neco vyse by to asi bylo jeste trochu lepsi., kazdopadne pod 600m n m. (zalezi na nadmorske vysce okoli) bych nesel.

Resume: za dobrych podminek se da vliv Mesice redukovat, pokud jeou cirry nebo hodne spinava atmosfera, je lepsi se venovat jinym cinnostem.

Martin Netolicky18.8. 23:43
Zdravím APO,
jelikož nejsem meteorář, podíval jsem se na Perseidy jen okrajově ze zájmu. Předpovědi času maxima se však lišily, někde (např. KOZMOS) byl uveden čas maxima 12.8. v 5h SEČ), druhý údaj však již byl 13.8. Ve většině případů byl však udáván 13.srpen, 0h. SEČ. V noci 11./12.8. byla čistá, průzračná obloha, tak jsem se díval zejména na Mars, Uran a Neptun (Newton 203/1200) a zejména jsem zkoušel propojení dalekohledu a videokamery. Zákryt relativně jasné hvězdy planetkou Bertholda 26.8.se totiž rychle blíží a chtěl bych zkusit pořídit videozáznam, což je přesnější metoda oproti vizuálnímu pozorování. Za nepatrného svítání ve 2h50m-3h00m SEČ 12.8. jsem se zkusil zaměřit na Perseidy, radiant byl vysoko, Měsíc již naopak nízko, a za těch 10minut jsem spatřil 5 meteorů mezi 2 až -2mag, dle dráhy byly vše Perseidy. Při mhv kolem 4 mag vychází pro tu dobu hodinová frekvence dosti vysoká, ale vím, že doba pozorování byla krátká a tak může hrát roli náhodná fluktuace.

Tomáš Janík, Ústí n.L.16.8. 21:13
Zdravím, posílám vám fotku jednoho Perseidu, je to focené digitálem Olympus C – 4000 při ISO 400, exp. 16 sec, f 2,8, F 32mm. Je to v Beskydech poblíž Čeladné, přesněji kopec Stolová. No pokud net dovolí, tak za chvíli snad ještě pošlu nějaké to video…
odkaz na obrázek (400 kb)

Jan Kondziolka16.8. 8:45
Perseidy sledujeme na etapy, první byla od 25.7 do 10.8., koncem rušil pribyvajici Mesic, ale vcelku to slo. yly zajimavé vykyvy ve frekvenci, kdy v nekterych hodinach byly ZHR pomalu jako v maximu. A to jsme tvrde odlisovali oboje Kasiopeidy. Na maximovou noc sme znovy vybvehli na nase misto na Hostinej nedaleko Puchova a i pres Mesic sme videli okolo stovky meteoru a jeden byl cca okolo -10m.

Boris Martinák AKAB PúchovTento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=195