Top ten jmen desáté planety
Datum: Friday, 26. August 2005
Téma: Planety


Na serveru New Scientist Space se objevilo 10 nejpravděpodobnějších jmen nově objevené planety(ky), která nese zatím jen označení 2003 UB313. Těleso bylo objevené 29. 7. a povrch je pravděpodobně tvořen z ledu a kamení. Mnozí fanoušci vesmíru nechtějí na název tohoto tělesa čekat a posílají různá jména.

New Scientist Space zveřejnil 10 jmen, které se nejvíce vyskytují:
1. Persephone (nebo Proserpina)
2. Peace (nebo latinsky Pax)
3. Galileo
4. Xena
5. Rupert
6. Bob
7. Titan
8. Nibiru
9. Cerberus
10. Loki

Pokud se planeta(ka) pojmenuje podle křestných jmen lidí, bude se pravděpodobně jmenovat Bob (ostatní jména mají menší podporu). Všechny planety byly pojmenovány podle bohů, proto jméno z TV seriálu Xena je méně pravděpodobné. Největší šanci má název Persephone (z řecké mytologie) nebo Proserpina (z řecké mytologie). Dále v seznamu můžeme vidět i název jednoho měsíce (Titan, největší měsíc Saturnu). Jméno Loki se sice umístilo na 10. místě, přesto má značnou podporu. Ovšem nejstarší název pro desátou planetu má Nibiru. Do doby než byla desátá planeta objevena, bylo toto těleso již pojmenováno v různých souvislostech, především v časopisech zabývajících se touto problematikou.


Foto: Samuel Oschin Telescope, Palomar Observatory

Když se zjistily odchylky drah Uranu a Neptuna, bylo jen otázkou času kdy se objeví Pluto. Když byl objeven, zjistilo se, že nemůže mít na odchylky drah vliv. Astronomové pátrali dál. Představovali si, že objeví velké těleso, které by vyřešilo mnohé otázky. Kromě odchylků drah Uranu s Neptunem by to byl sklon rotační osy Uranu, zpětná rotace Pluta a Venuše, a nakonec deformovaný povrch Mirandy, měsíce Uranu. Těleso mělo mít hodně skloněnou dráhu a dlouhou oběžnou dobu (2003 UB313 tyto parametry splňuje dokonale, ale již nesplňuje předpokládanou velkou velikost). Nibiru jako jméno se pro takové těleso hodilo. I když 2003 UB313 splňuje jen některé představy o Nibiru, má tento název již několik let své příznivce, kterých je dost na to, aby se možná název ujal. Je to jediné jméno ze seznamu, které předcházelo objevu planety(ky).

Více informací o tomto tělese naleznete například ZDE.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=748