Kometa 17P/Holmes
Datum: Monday, 29. October 2007
Téma: Meziplanetární hmota


Sledujte kometu Holmes. Je velmi dobře viditelná pouhým okem a pokud jste ji ještě neviděli, pak vězte, že podobnou kometu možná už ani neuvidíte.

Kde kometu vyhledat?
V souhvězdí Persea, nedaleko nejjasnější hvězdy tohoto souhvězdí. K této hvězdě se kometa den po dni velmi pomalu blíží. Pro zajímavost - kolem 20. 11. bude k této hvězdě tak blízko, že by snad mohla její plynoprachová obálka hvězdu i "zakrýt".

Kdy pozorovat?
Kometa je viditelná celou noc. Zvečera nad severovýchodem, kolem půlnoci téměř v nadhlavníku. Měsíc vychází stále později. První večer, kdy nebude kometu chvíli rušit, nastává už 30.10. Od 3. 11. již Měsíc neruší celou první polovinu noci.

Jak pozorovat?
Kometa je vidět snadno již pouhým okem. Jak je patrné z fotografií, není těžké ji najít, ale vypadá pouze jako hvězdička, která se však i okem bude jevit stále rozmazanější - bude to tedy spíše taková malá světlá kulička.
Vhodným doplňkem pozorování bude jakýkoli dalekohled. Pro první vyhledání je ideální menší triedr (10x50 apod), výborně vypadá také ve větších dalekohledech. Každý přístroj vám ji ukáže trochu jinak, má to své kouzlo, použijte všechnu dostupnou techniku a třeba si ji i pro radost vyfotografujte.
Vyfotit ji lze s běžnými objektivy jako mírně zvětšenou hvězdičku, s teleobjektivy se již ukáže jasnější střed a kruh kolem něj. Expozice volte od velmi krátkých (1 sekunda!) až po nějaké delší, na nichž se objeví i slabá vnější koma zelené barvy (řádově desítky sekund na ISO 800).

Přejeme Vám úspěšný lov, ke kterému bude bohužel třeba i vhodné počasí. V případě inverzí sledujte na snímcích NOAA, zda nějaké pohoří nedaleko vás není nad touto vrstvou oblačnosti a vydejte se tam.Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1054