V úterý (ne)nastane zatmění Měsíce
Datum: Monday, 27. August 2007
Téma: Měsíc


V úterý 28. srpna nastává úplněk, který bude navíc okořeněn o úplné zatmění Měsíce. Pokud ovšem nepobýváte na druhé straně světa, nic neuvidíte. Po dobu celého zatmění bude Měsíc pod obzorem. Na nevšední podívanou si obyvatelé Evropy musejí počkat do 21. února příštího roku.

Úterní zatmění Měsíce je přímo smolné. Úplnou fázi při slunečním zatmění si mohou vychutnat lidé jen v dlouhém a úzkém pruhu naší planety. V případě zatmění Měsíce je k nám příroda milosrdnější a úplnou fázi vidíte odkudkoliv z povrchu Země, kde je Měsíc v tu chvíli zrovna nad obzorem. V úterý ale bude mít naše planeta opravdu pech. Celá fáze zatmění bude viditelná především z oblasti Tichého oceánu, části východního pobřeží USA, Kanady a malé části Austrálie. Zbytek Ameriky uvidí úkaz při západu Měsíce a část Asie a zbytek Austrálie při východu našeho kosmického souputníka.

Evropa a Afrika pak z úkazu neuvidí vůbec nic. Zatmění totiž potrvá v době od přibližně 10:51 do 14:24 našeho času. Měsíc přitom zapadá toho dne okolo 5:50 a vychází krátce před 20. hodinou.

Mapa průběhu zatmění je k dispozici zde.

Zdroj:

sunearth.gsfc.nasa.govTento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1047