C/2002 T7 LINEAR
Datum: Saturday, 21. February 2004
Téma: Meziplanetární hmota


Nepříliš povzbudivé výsledky probíhající ankety ukázaly, že ne celá astronomická veřejnost ví něco o tom, že v současné době je na obloze pozorovatelná docela jasná kometa. Chyba musí býti napravena. :-)

Skutenčně je to tak. V souhvězdí Pegase, nedaleko Venuše, se nachází kometa C/2002 T7 LINEAR. Je tedy pozorovatelná nad západním obzorem několik málo hodin po západu Slunce. V současnosti má podle vizuálních pozorovatelů 7. hvězdnou velikost (není tedy pozorovatelná pouhým okem, ale na její spatření stačí na tmavé obloze bohatě triedr), difúzní komu bez výrazné centrální kondenzace s rozměrem kolem 6' a pořízené fotografie a vizuální pozorování na tmavé obloze se zmiňují i o asi 3 stupně dlouhém chvostu.

Kometa se pohybuje pomalu směrem do souhvězdí Ryb, v němž se zdrží několik týdnů. Z toho však vyplývá, že se bude pomalu přesouvat do sluneční záře (její viditelnost lze zřejmě ohraničit půlkou března), pak se pomalu přesune na jižní oblohu, kde by mohla v květnu dosáhnout až 0,4 magnitudy.

Zde je vyhledávací mapka (vypočtená astronomickým programem XEphem), její postskriptovou verzi (určenou pro vytištění) najdete zde. Přesnou efemeridu a elementy dráhy jsou dostupné na internetu na této stránce. A CCD snímky například tady.

Jen pro úplnost dodejme, že tato kometa je známa od 14. října 2002, kdy uvízla v síti elektronických očí systému LINEAR. Podmínky její viditelnosti na severní polokouli se zhoršují, takže využijte jasného počasí (pokud někdy bude) a rozhodně se na kometu podívejte.





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=347