Meteorologický portál MeteoAPO otevřen!
Datum: Monday, 25. July 2005
Téma: Meteorologie


Nepochybně jste si všimli na stránkách astronomie.cz nového baneru s poblikávajícími blesky! Ti zvídavější na něj možná i klikli a vstoupili tak do zcela nového světa, který představuje meteorologický portál Amatérské prohlídky oblohy, který nese název MeteoAPO. Co portál představuje a co nabízí?

Ještě než zodpovíme tuto otázku, řekněme si úvodem něco málo o tom, co bylo důvodem k jeho vytvoření. Hlavní důvod, proč jsme začali portál budovat, lze hledat především v rozvoji všeobecného zájmu o meteorologickou tématiku na stránkách wapo, která nás nejen potěšila ale také překvapila. Tématická sekce „Meteorologie“, kterou jsme čtenářům nabídli právě před rokem, však již od počátku zcela nezapadala do klasické astronomické tématiky, tj. do modelu, kterým jsou stránky astronomie.cz primárně přizpůsobeny. A tak jsme se rozhodli, že vybudujeme samostatný portál věnovaný problematice meteorologie a počasí, který bude mateřskou astronomii.cz nikoliv doplňovat, ale volně rozšiřovat i do tak příbuzného oboru, jakým meteorologie pro amatérského astronoma je.

Portál samotný je vybudován na několika pilířích, kterým směle říkáme sekce. Těmi jsou: aktuální články, tématické studie, atlas oblaků, halové jevy, meteofotogalerie, informace o aktuálním počasí a o prognózách (Počasí on-line), bouřky a tornáda. V úvodníku se můžete dočíst, co jednotlivé sekce představují a kdo za nimi stojí.

Po seznámení se stránkami zjistíte, že MeteoAPO není zcela homogenním útvarem. Ač by bylo jistě krásné dát všemu jednotnou uniformní podobu, my jsme zvolili přístup jiný – oslovili jsme naše přední odborníky a známé popularizátory ve výše uvedených oborech a požádali je o spolupráci. Tato spolupráce pak vyústila ve volné sdružení těchto osob, resp. jejich jednotlivých webů. Každý z nich si pak provádí správu svých sekcí samostatně a APO pouze dohlíží na obsahovou správnost, zachování tématické příslušnosti a koordinuje další spolupráci. To je také důvodem, proč má každá sekce sobě vlastní podobu, která podle nás, portál oživuje. Portál má tedy za úkol jednotlivé sekce především soustřeďovat, objevovat aktivity nových autorů, nabízet jim spolupráci, čímž se snažíme zastřešovat činnost celého spektra českých aktérů zaobíráních se naší problematikou.

Amatérská prohlídka oblohy, která portál provozuje, se tak snaží svým specifickým a nelimitujícím přístupem vytvořit ucelený informační kanál, na kterém každý zájemce o počasí a meteorologii vůbec může nalézt maximum těch nejkvalitnějších (na internetu) dostupných informací v českém jazyce. Každý, kdo zná český web ví, že tohle v českém prostředí doposud chybělo. Ucelené informace nebyly k mání zkrátka nikde, a to i přes to, že jisté nesmělé pokusy jednotlivců zde již byly učiněny. Zkrátka meteorologie na českém webu představovala pole nezorané a našim možná smělým přáním je, tuto skutečnost prostřednictvím MeteoAPO změnit.

Závěrem snad jen drobné upozornění. Portál je těsně po svém zrodu a řekněme si upřímně, ještě chvíli potrvá, než se vše doladí, vypiluje a usadí a také než si na něj zvyknou čtenáři. Pevně však věříme, že zájem o něj bude vysoký, což umožní jeho další rozvoj. Také jeho vizuální podoba jistě není konečná. Každý, kdo bude mít chuť přispět svým polínkem, nechť tak udělá, neboť stále platí, že názorům čtenářů, ať budou již pochvalné či kritické, jsme otevření.

Za autory: RNDr. Petr Skřehot a Mgr. Martin Vilášek, členové Rady APO

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=727