Trpasličí astrokvíz VI.
Datum: Friday, 22. December 2006
Téma: APO


Soutěží se úplně všude a úplně o všechno. Nejinak tomu bude v Bílém trpaslíku. Po celý rok 2006 v každém čísle najdete pětici záludných otázek z astronomie. K nalezení odpovědí na některé z nich bohatě postačí vaše hlavy, mnohdy si zřejmě budete muset pomoci dalšími informačními zdroji, při řešení některým možná počítačově založenější z vás sednou ke svému oblíbenému programovacímu jazyku a úlohu si nasimulují. Soutěž má dvě kategorie – pro členy APO a pro ostatní. Kategorie se liší pouze cenou, kterou lze v soutěži získat.

Odpovědi (včetně zdůvodnění) zasílejte poštou (Marek Kolasa, J. Vrchlického 3, 736 01 Havířov-Podlesí) nebo emailem (apo(zavináč)astronomie.cz) do redakce do 15. 1. 2007. Na konci příštího roku soutěž vyhodnotíme a nejúspěšnější řešitelé budou odměněni (jak jinak) než zajímavými cenami. Za otázkami v tomto čísle hledejte Pavola Habudu, z důvodu větší záludnosti otázky necháváme v původním znění a bez titulků, odpovědi se na objeví na našich stránkách společně s novou sadou otázek. A nezapomínejte, že není důležité odpovědět na vše. Můžete soutěžit byť s jedinou odpovědí!
Trpasličí astrokvíz – šestá sada otázek

(1) Aké súradnice mal jarný bod v čase JD = 0?

(2) Jadro Slnka má teplotu približne 15×106 K, povrch Slnka 6000 °C. Ak si zoberieme Stefanov-Boltzmannov zákon a zistíme si, aké veľké je jadro (v ktorom prebiehajú všetky jadrové reakcie), zistíme, že RoTo2=RjTj2, tedy Rj=110 metrov, čo je nereálne málo. Kde je chyba v našej úvahe?

(3) Ak je teplota koróny naozaj taká vysoká ako sa uvádza (niekoľko miliónov stupňov), prečo nežiari oveľa silnejšie ako fotosféra (kde je mimochodom najnižšia teplota v celom Slnku).

(4) Umelá družica obieha okolo Zeme po kruhovej dráhe a vplyvom atmosféry sa brzdí. Jej energia sa zmenšuje. Jej rýchlosť sa
a) zmenšuje
b) zväčšuje
c) nemení sa
d) závisí na tvaru družice či sa zväčšuje alebo zmenšuje
Svoje tvrdenie zdôvodni.

(5) Bol Jan Žižka dobrým pozorovateľom? Odhadnite, ako sa zmení limitná magnitúda pozorovateľa, ak príde o jedno oko.

Autorské řešení úloh z minulého kola najdete zde.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=964