Co budeme dýchat na Měsíci?
Datum: Monday, 13. December 2004
Téma: Kosmonautika


V poslední době všechny kosmické velmoci světa (USA, Rusko, Evropa a Čína) zveřejňují své plány do budoucna. Těmi jsou především dostavění ISS a návrat člověka na Měsíc. V delším horizontu pak pilotovaný let na Mars. Pokud jde o let na Mars, řeší se některé problémy související s letem a pobytem lidí na rudé planetě již dnes. Často tak slýcháváme o tom, jak vědci zkoumají možnosti pěstování rostlin během letu a především během pobytu na Marsu, jak se řeší problém s menší gravitací apod.

Dalším problémem dlouhodobých misí je také vzduch – tedy přesněji směs, kterou budou pozemšťané dýchat na stálé lunární základně nebo na Marsu. Čistým šílenstvím by bylo taková obydlí „napustit“ čistým kyslíkem, protože tento prvek se vyznačuje mimo jiné tím, že výrazně podporuje hoření. Čistý kyslík napouštěli do svých lodí Američané koncem padesátých a počátkem šedesátých let minulého století. Na tento fakt pak dojeli v lednu 1967, když vypukl požár na palubě lodi Apollo 1 a právě kyslík požár výrazně urychlil. Tato nehoda, která se odehrála na startovní ploše stála tři astronauty život.



Lepší by tak bylo napustit do lunárních základen obyčejný vzduch, ale když máme možnost vytvořit jakousi „měsíční atmosféru“ , proč toho nevyužít a nevylepšit ji? S dobrým nápadem přišli nyní Rusové. Vědci smíchali kyslík s argonem – tato směs má tu výhodu, že zabraňuje téměř jakémukoliv požáru. Vědci chtějí tuto směs v budoucnu testovat na šestici dobrovolníků, které na 500 dní izolují od okolního světa a budou zkoumat jak na ně bude nová atmosféra působit. Vědce bude zajímat především jak kyslíko – argonová atmosféra ovlivní psychické a fyzické vlastnosti lidí.





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=620