Západ Slunce na Marsu?
Datum: Wednesday, 11. July 2007
Téma: Slunce


Calima – jev, při němž je přes Atlantický oceán transportován jemný prach ze Sahary ve vysokých vrstvách atmosféry, není na astronomické observatoři příliš vítanou událostí. Velmi rozptyluje modré světlo a vše se ocitá jakoby v mlze. Na površích ulpívá jemný hnědý prášek, ten též zalézá do všech tělních otvorů a nutí ke kašli.

Aktualizováno 13.7.2007: přidán odkaz na méně astronomické fotografie.

Díky calimě jsou ale nádherné západy Slunce. Modré světlo je rozptýleno ještě více, než obvykle, a tak zůstává prakticky výhradně červená a oranžová složka složka. No plně srovnatelné se západem Slunce na Marsu.

První snímek byl pořízen digitálem Olympus Camedia C-4000z při ISO 100 10. 7. 2007 v 21:11 místního času na observatoři Roque de los Muchachos ve výšce 2300 m nad mořem. Clona 2,8, expozice 1/800 s.

Takto to vypadá normálně. 30. 6. 2007, téže místo, týž směr.

Další obrázek je sekvence zvětšených sluníček mezi 21:11 a 21:20. Na posledních dvou je vidět náznak zeleného záblesku. Je ale spíš oranžový, neboť zelená barva byla též víceméně rozptýlena calimou.

AKTUALIZOVÁNO

Kolekce fotografií a panorámat z observatoře Roque de los Muchachos, z pozorování na Švédském věžovém dalekohledu a z městečka Santa Cruz de La Palma lze nalézt zde.





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1039