Lyridy vs. Bradfield - 1:0
Datum: Thursday, 22. April 2004
Téma: Deep-sky


Dnešní noc resp. ráno slibovalo hned dva zajímavé úkazy. První z nich, meteorický roj Lyrid, který je znám svým vysokým počtem bolidů nabízel zajímavou podívanou, přestože dle předpovědí by tento rok neměl být nijak vyjímečný. Na internetu jsem se dočetl, že maximum roje by mělo být okolo 4h ranní, což se mi docela hodilo, neb jsem se chystal na kometu C/2004 F4 Bradfield, jejíž odstup od Slunce se pomalu zvětšuje a dnešních 14 stupňů dávalo určitou naději na její spatření.

Budík mi ve tři hodiny ráno připoměl mé včerejší rozhodnutí, tak jsem zbalil fidlátka (rozuměj triedr, mapku, deník a tužku) a vyrazil na kole do studeného rána. Ostravské nebe se na mě usmívalo odrazem všech těch pouličních lamp a halogenových reflektorů a když k tomu přidám ještě lehký opar tak mhv bylo tak okolo 4-4,5.
Na pozorovacím stanovišti jsem před 4h ranní rozbil hlavní stan, a střídavě jsem koukal směrem k radiantu Lyrid a triedrem směrem k východu. Na východě byl dost výrazný opar, který znemožňoval přesně lokalizovat polohu komety. Ať jsem se snažil sebevíc, kometu jsem prostě neviděl. Okolo 4:45h jsem měl problémy už najít i hvězdy s jasností 2 mag, tak jsem to zabalil.
To s Lyridami jsem měl větší štěstí a zodpovědně mohu prohlásit, že Lyridy letos byly (alespoň v Ostravě). Ikdyž jsem nepozoroval radiant soustavně, viděl jsem během 30 min čistého času pozorování dva slabé meteory a jeden výrazný bolid. Čas spatření 4:15h, jasnost tak okolo -8 mag, světelná stopa byla široká okolo 1st., trvalo to cca 2s, pak se rozpadl a zanechal za sebou pěknou plynovou stopu. Směřoval si to z radiantu do souhvězdí Herkula, kde se rozpadl.
V 5:15h jsem to zabalil, nasedl na kolo na odfrčel do práce. Vzhledem k brzkému vstávání se můj intelekt blíží limitně k nule a tak se alespoň snažím předstírat práci. Ale stálo to za to.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=407