Vzpomínky na Antonína Bečváře
Datum: Friday, 02. June 2006
Téma: APOpodcast


Přednáška do vašich MP3 přehrávačů.

Desátého června, přesně před 105 roky, se ve Staré Boleslavi narodil jeden z nejslavnějších českých astronomů 20. století – Antonín Bečvář. Objevitel řady komet, zakladatel horské hvězdárny ve Vysokých Tatrách, pozorovatel mraků, náruživý turista a především autor několika významných astronomický atlasů, které se staly vzorem pro všechna podobná mapová díla. Jeho Atlas Coeli je dodnes jedním z nejlepších atlasů vhodných pro všechny pokročilejší astronomy amatéry – zub času mu nic na kráse a významnosti neubral ani po padesáti letech.

U příležitosti 100. výročí narození Antonína Bečváře se v srpnu 2001 uskutečnil na Hvězdárně v Úpici seminář (jehož spolupořadatelem byla i Amatérská prohlídka oblohy) věnovaný právě této významné osobnosti nejen české astronomie.

Na dr. Bečváře tehdy zavzpomínal Ivan Šolc a Záviš Bochníček, jeho přínos pak shrnul Pavel Gabzdyl, Jana Tichá a Štěpán Kovář. Z výjimečného setkání byl pořízen zvukový záznam, který si nyní můžete poslechnout i vy (mp3, 153 min, 74 MB).

Několik záběrů ze semináře pak naleznete zde (foto M. Kolasa).

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=871