Jupiter a Saturn refraktorem 60 mm
Datum: Thursday, 15. April 2004
Téma: Planety


Po delší době posílám další své pozorování. Tentokrát jsem zkusil refraktorem 60/700 mm Jupiter a Saturn. Další má pozorování z poslední doby naleznete také na www.astro-web.info.

V pátek 9. května měl proběhnout přechod měsíčku Europa přes kotouč Jupitera, a tak jsem byl vyhecován Petrem Sklářem, ať to zkusím s refraktorem 60 mm (Bluesky) odpozorovat. Výstup měsíčku měl nastat ve 21:04 (SELČ). Marně jsem Petrovi vysvětloval, že jeho přístroj (ač se stejnými parametry) byl 4x dražší a tedy i teoreticky 4x kvalitnější... Čili přechod stínu přes Jupiter jsem samozřejmě neviděl - nepočítám-li animačku ve winstars, podle které jsem se snažil Europu najít.

Podmínky ale byly celkem slušné, takže jsem na Jupiteru viděl 2 nejvýraznější oblačné pásy celkem bez problémů i se 4mm okulárem. Většinou už mám velké potíže zaostřit s tímto okulárem tak, abych vůbec pásy v Jupiterově atmosféře mohl pozorovat. S 12,5 mm byl obraz krásně ostrý a oblačné pásy poměrně výrazné.. napadlo mě, jestli nemám větší šanci uspět právě s tímto okulárem, ale ani při kvalitnějším obraze na úkor menšího zvětšení jsem bohužel stín na kotouči nezahlédl.

Chvílemi sice byly 2 oblačné pásy poměrně výrazné, ale jinak žádné další podrobnosti na Jupiteru nespatřeny... Dále jsem využil po delší době optimálních pozorovacích podmínek na Saturn...

S 20mm okulárem byl obraz ostrý a i prstenec v pohodě odlišitelný od samotné planety. Po nasazení 12,5mm okuláru obraz stále perfektně ostrý, u pravého dolního okraje (zrcadlově převrácený obraz) lze tušit stín planety na prstenci. Při použití 4mm okuláru už obraz ztrácí kvalitu, nelze ideálně zaostřit... Stín na prstenci už je poměrně dobře viditelný, nicméně žádné další detaily už jsem nepozoroval. Pokoušel jsem se např. o tmavý pás v atmosféře planety nebo o Cassiniho dělení v prstencích, ale bezvýsledně.

Kolem 22:00 se na obloze vytváří slabší opar. Dalekohled schovávám opět do tepla...

Lukáš Turek - www.astro-web.info





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=396