Statistika HOP za měsíc říjen
Datum: Friday, 18. November 2005
Téma: Meteorologie


Jak vyplývá z tabulky, kterou si můžete stáhnout ZDE, v měsíci říjnu byli opět nejaktivnějšími pozorovateli trio Popek, Maňák a Jankovič. Celkový počet pozorovatelů, kteří zaslali pozorování se oproti minulému měsíci snížil z 13 na 9. V poměru jednotlivých jevů nenastalo výraznějších změn kromě poměru malého hala k parhéliu.

Ze vzácnějších jevů stojí za zmínku Infralaterální oblouk Romana Maňáka a Lowitzův oblouk Martina Popka a Jana Mocka pozorovaný dne 15. 10. Ve stejný den, kdy byly pozorovatelné lowitzovy oblouky, jež bych označil za nejlepší v tomto měsíci, pozorovalo pět pozorovatelů parryho oblouk.
Podrobnosti o těhto pozorováních a vůbec problematice kolem parryho oblouku se zabýva Patrik Trnčák v novém Parheliu č. 7. To si můžete stáhnout na stránce Tomáše Tržického s adresou: ukazy.astro.cz/parhelium.php

Jak jde vidět z grafu, v měsíci říjnu se nějaký jev vyskytl celkem ve 24 dnech. Bylo zasláno 61 pozorování u Slunce a 6 u Měsíce, což je poměr 10,2 : 1. Rovněž bylo zasláno 42 fotografií.

K článku přidávám pár fotografií:

12. 10. – 22° halo u měsíce (Martin Popek)


15. 10 – 22° halo, parhelium a horní dotykový oblouk (Roman Maňák)


20. 10. – cirkumzenitální oblouk (Jan Kondziolka)


20. 10. – cirkumzenitální oblouk (Lukáš Košarek)


Pokud také občas pozorujete nějaký ten halový jev, budeme rádi když vyplníte formulář a nejpozději do desátého dne následujícího měsíce odešlete na mail pozorovanihal(zavinac)seznam.cz

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=796