Zákryt Antara Měsícem
Datum: Wednesday, 02. February 2005
Téma: Dvojhvězdy


4. února nad ránem můžeme očekávat nevšední úkaz -- zákryt hvězdy Alfa Scorpii Měsícem.

Že Měsíc při svém putování po obloze nám občas zakryje nějakou hvězdu, se dá s přihlédnutím k jejich počtu očekávat, ale případ kdy přechází před opravdu jasnou hvězdou a navíc v přívětivé fázi je poměrné vzácný a někdy na něj musíme čekat i několik let. Proto si nenechte za pár dní ujít tento určitě nevšední úkaz, který zpestří stránky vašich pozorovacích deníků.

Antares vstupuje za osvětlenou část Měsíce, který se 23 dní starý bude nacházet asi 10 stupňů nad jihovýchodním obzorem, u jeho jižního okraje, v 5 hodin a 5 minut SEČ. (Čas pro Prahu, pro jiná místa v republice se časové údaje můžou lišit až o několik minut. Přesné údaje a návod jak si vypočítat dané okamžiky pro vaše stanoviště naleznete v Hvězdářské ročence, nebo ji podobným na internetu.)


Vzpřímený a nepřevrácený pohled na začátek zákrytu.

Objeví se o čtyřicet minut později z poza jeho neosvětlené části a právě v tomto okamžiku se naskytne možnost na netradiční podívanou.


Vzpřímený a nepřevrácený pohled na konec zákrytu.

Antares -- ,,srdce štíra'' je dvojhvězda -- nepravidelně pulzující veleobr o poloměru 300 poloměrů Slunce a měnící jasnost v rozmezí 0,9--1,2 mag. Jeho průvodce je slabá hvězda (6,5 mag) ve vzdálenosti asi 3''.

Pár sekund před výstupem samotného Antara, který bude pozorovatelný i bez dalekohledu, bude možné zahlédnout, ale už v teleskopu, jeho průvodce, který bude mít ve srovnání s výrazně načervenalým Antarem spíše nazelenalou barvu. Můžete se tedy pokusit o zopakování pozorování, při kterém byl Antarův průvodce před asi 200 lety při podobném zákrytu objeven.


Konstelace nad jihovýchodním obzorem při zákrytu.

Při pozorování zákrytu hvězd Měsícem se můžou uplatnit i amatérští pozorovatelé vybavení dostatečnou technikou. V případě jasného Antara by vám měla na úspěšné pozorování stačit běžná videokamera i bez dalekohledu. Se znalostí přesného času, nejlíp z rádiového signálu, a přesných souřadnic místa vašeho pozorování, můžete získat okamžik vstupu a výstupu Antara, který je důležitý pro studium dynamiky soustavy Země -- Měsíc. Tyto pozorování koordinuje Hvězdárna ve Valašském Meziříčí.

I my se budeme těšit na vaše pozorování, které nám můžete posílat na známou adresu apo(zavináč)seznam(tečka)cz.Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=648