Česká státní vlajka na povrchu Měsíce
Datum: Monday, 22. January 2007
Téma: Kosmonautika


Jak se na Měsíc naše vlajka dostala? Docela jednoduše. Vzal si ji s sebou americký astronaut Eugene Cernan, který jako jeden z mála lidí na světě letět k Měsíci. Poprvé v roce 1969 v rámci mise Apollo 10 - tehdy se jednalo "pouze" o poslední testy na oběžné dráze kolem Měsíce. Podruhé se již Eugene Cernan procházel po povrchu našeho kosmického souseda. V rámci výpravy Apollo 17 v prosinci 1972 se dokonce stal zatím posledním pozemšťanem na Měsíci.

A proč si vlastně Eugene Cernan s sebou na cestu vzal naši státní vlajku? Jednoduše proto, že jeho babička pocházela z Nuzic u Tábora a dědeček z Kysuc na Slovensku. Dlužno podotknout, že v roce 1972 putovala na Měsíc "československá" státní vlajka, jako symbol dnes již neexistující federace.Když Eugene Cernan v roce 1974 zatoužil navštívit rodnou zemi svých předků - tj. socialistické Československo, byla mu oficiální návštěva odepřena a musel tudíž požádat o tzv. novinářskou akreditaci na mezinárodní veletrh Incheba v Bratislavě. Při návštěvě rodiště svých prarodičů, stejně jako hlavního města Prahy se s ním samozřejmě nikdo ze zástupců československého státu setkat nechtěl, nakonec se astronauta ujal tehdejší ředitel Astronomického ústavu v Ondřejově doc. Luboš Perek. Právě jemu během utajené návštěvy Cernan předal jedinečný suvenýr: československou státní vlajku, kterou měl s sebou na Měsíci při památném letu Apolla 17. Vlajka byla až do roku 1976 vyvěšena v návštěvnické galerii dvoumetrového dalekohledu Stelárního oddělení Astronomického ústavu, po odchodu Luboše Perka z čela ústavu však putovala do skladu. Na své původní místo se vrátila teprve v roce 1990.

Vlajku u příležitosti premiéry nového představení Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně "Měsíční podvod?" laskavě zapůjčilo Stelární oddělení Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově. Ve foyer velkého planetária bude vystavena v sobotu 27. ledna 2007 od 15 do 19 hodin.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=980