Astronomie na YouTube, díl 1.
Datum: Tuesday, 10. July 2007
Téma: Různé


Server YouTube doufám nemusím nikomu představovat. Tuto bezednou studnici videozáznamů denně navštěvují miliony uživatelů, především kvůli hudebním videoklipům a zábavě. Napadlo vás někdy na YouTube hledat "vědu"?

I když YouTube znám dlouho, napadlo mě to teprve nedávno a překvapilo mě, kolik zajímavého materiálu se dá na tomto serveru najít. Proto jsem dostal nápad odstartovat malý nepravidelný seriál, ve kterém budu odkazovat na ty nejzajímavější kousky, které jsem na YouTube našel.

A protože máme červenec, léto je v plném proudu a na obloze září (pokud zrovna neprší jako třeba teď) nádherná Mléčná dráha, podíváme se v prvním díle na zoubek právě letní obloze, konkrétně mlhovině Pelikán.

Následující dechberoucí animaci vytvořil portugalský astronom Filipe Alves. Jak vznikla, se mohu pouze dohadovat, ale podle mě se jedná o sekvenci vytvořenou postupným zoomováním a prolínáním několika záběrů pořízených s různým ohniskem, od velmi širokého (kolem 15 mm) (ekvivalent kinofilmu) až po velmi dlouhé (kolem 800 mm).

Všimněte si, jak se zhruba v polovině animace mění barevné podání. Může to být způsobeno zpracováním, ale dovolím si tipnout, že v této fázi autor přešel od digitální zrcadlovky k nějaké CCD kameře (citlivé i na záření v čáře H alfa a v infračervené oblasti).

Na autorových stránkách http://paragrama.net/manalokos/ jsem bohužel nenalezl podrobnější informace, zato jsem se pokochal ohromným množstvím velmi efektních záběrů noční oblohy. Vřele doporučuji navštívit a proklikat.







Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1038