Jelikož jsem odpozoroval další hezké atmosférické jevy a seskupení oblak, je zde druhý díl fotoprocházek. Dnes se podíváme na dva komplexy halových jevů, na červánky a také na odcházející oblačnost, která byla zajímavá tím, že oblaka byla hezky ohraničena a přecházela v čistou modrou oblohu a to opravdu stálo za snímky.
Jako první zde máme ony odcházející oblaka ze dne 14. ledna. Jednalo se o stratokumuly odcházející na východ. Než vyšlo Slunce, byla formace opravdu zajímavá, jen se podívejte na snímky. Takto čistý přechod z „deky“ na modrou oblohu jsem neviděl už dlouho.
Odcházející oblaka
Panorama odcházejících oblaků
A hned druhý den ráno (15. ledna) vznikli nádherné červánky. Nezasahovali ani moc k zenitu jako spíše byli rozprostřeny po obzoru. Proto jsem nasnímal toto panorama.
Panorama červánků
Dne 16. ledna jsem mohl sledovat vývoj halových jevů prakticky od rána. Cirrostratus byl chvílemi kvalitnější (jak tomu už tak bývá) a proto vznikl i cirkumzenitální oblouk (czo) posazený na supralaterálním oblouku (slo). Protože byli přístupny i krystalky typu destička, vznikala také parhelia a část parhelického kruhu. U horního dotykového oblouku (hdo) jsem také viděl slabší Parryho oblouk, ale na snímcích není.
Pravé parhelium a malé halo
Pravá část halového komplexu, malé halo, parhelium, HDO, CZO a SLO
Cirkumzenitální oblouk na supralaterálním oblouku
Další podobný halový úkaz jsem viděl 22. ledna. Již od 8:30 jsem mohl pozorovat krásný horní dotykový oblouk a chvílemi zjasněná parhelia. Ta se okolo 11 hodiny protáhla na velkou část parhelického kruhu (na pravé straně až do vzdálenosti 100° od Slunce). Cirkumzenitální i supralaterální oblouky byli také výrazné, ale vynikli až na složených fotografiích.
Malé halo, parhelium, slabší parhelický kruh a supralaterální oblouk (uprostřed snímku). Složenina 5 fotografií.
Malé halo, HDO, CZO a SLO na složenině 18 fotografií.
Malé halo a slabší horní dotykový oblouk. Složenina 7 fotografií.