Létavice
Datum: Sunday, 05. June 2005
Téma: Meziplanetární hmota


Včera večer při setmění jsem viděl padat meteor.

Přesný čas nevím, ale na Ruzyň mířilo právě jedno letadlo, které asi tak před půl minutou zmizelo za naším domem a před nějakou chvilkou mohlo být někde za kopcem kde je zřicenina Podbaby. Po chvilce taky projel vlak. Odhaduju že se to přihodilo tak něco mezi půl desátou a desátou večer.

Úkaz samotný vypadal jako když z oblohy spadne balík zapálené slámy. „Plamen” totiž připomínal rozhořívající se plamen nějakého táboráku při čarodějnicích, akorát že tenhle právě vyhasínal. Nebyl vidět jasný bod, ale nemohu potvrdit jestli ho nebylo možno vidět před tím. Já jsem viděl jen dohasínání, kde byla vidět spíše žlutá černená a černá barva. Taky se mi ale zdálo jako bych zahlédl ještě tlustou bělavou čáru, takovou jakou zanechávají za sebou dopravní letadla. Měl jsem dokonce pocit jakoby nás ten meteor právě přeletával. Pozorování to bylo ale náhodné. Něco upoutalo mou pozornost, když sem byl blízko okna s tím že ho zavřu teplota v bytě byla na 26,5 °C, takže jsem úkaz neviděl celý jen jsem prostě zahlédl konec toho zvláštního divadla. Ta „hořící stopa” vypadala jako kratší silná čára nebo spíš ostrý táhlý trojúhelník — úhel dopadu tak 60°, jejíž konec končil přesně na východě tuším někde v místech kde by měli být od nás Letňany. Pohyb tělesa se zdál velmi pomalý a tichý, i když to vypadalo, že se to děje velmi blízko (spíš ta pomalost byla ale způsobena perspektivou).

P. S. V sobotu a v neděli mě zaujala ještě jedna nezvyklá věc. Byl jím poměrně oslnivý nepohybující se bod, který byl na obloze v poloze téměř přesně nad hlavou s odchýlení maximálně 1—5°. To byla záhada, neboť byl vidět na stejném místě docela dlouho (odhadl bych to na 5—10 min.). Ale skoro po oba dva dny stejně a to asi tak 5 min. po 21 hod. zmizel. Dělo se to po západu slunce. Obloha v tu dobu byla ještě velmi jasná.Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=702