Minirecenze knihy ''Vesmír hned vedle''
Datum: Tuesday, 20. December 2005
Téma: Různé


Málokterá kniha mě zaujme natolik, že bych ji doporučil svým známým k přečtení, natož abych se rozhodl o ní napsat minirecenzi.
Kniha s titulem Vesmír hned vedle přináší "dvanáct šokujících myšlenek z přední výspy vědy" (což je i podtitul knihy). Autor Marcus Chown, odborný poradce vědeckého týdeníku New Scientist, zde čtenáři předkládá dvanáct provokujících myšlenek, či chcete-li nových neotřelých pohledů na charakter a povahu vesmíru kolem nás. Nutno podotknout, že on sám není autorem těchto hypotéz. Jednotlivé hypotézy pocházejí od různých autorů, z nichž většina je, či byla světově uznávanými kapacitami v oblasti fyziky, biologie, astronomie a dalších vědních oborů.



Autor Marcus Chown brilantně uvádí čtenáře do problematiky jednotlivých teorií. Neuvěřitelné na tom je, že v knize nenajdete jediný vzorec, graf či obrázek, a přesto (či právě proto?), je výklad srozumitelný i pro člověka málo obeznámeného s principy a trendy současné fyziky či kosmologie. Kniha je rozdělena na 12 kapitol, s nichž každá kapitola představuje jednu z myšlenek. Na úvod je tato myšlenka představena a poté jste konfrontováni s důsledky této hypotézy. V této fázi se většinou pousmějete nad šíleností a nesmyslností uváděné hypotézy, nicméně po dalším čtení Vám pomalu dochází, že na tom něco bude. Jako v dobré detektivce vám autor pomalu po částech odkrývá jeden důkaz za druhým, aby jste na konci kapitoly překvapivě zjistili, že předložená hypotéza zas takový blábol není. Dlužno dodat, že některé z těchto hypotéz jsou opravdu "absurdní", ale čtenář se nesmí nechat zajmout vlastními pocity či zaujatostí.

S čím se tedy můžete v této knize setkat?

Po krátké předmluvě našeho asi nejznámnějšího astrofyzika a populárizátora Jiřího Grygara se podíváte do oblastí ve vesmíru, kde běží čas opačným směrem. Ukradl vám někdo auto zatímco jste si odskočili do trafiky pro noviny? Nezoufejte, v jiném paralelním světě jste ráno nenastarovali auto, takže jste na "místo činu" ani nedojeli. Nicméně v jednom z nekonečně mnoha paralelních světů jste si ani noviny koupit nechtěli, nemluvě o tom, že v dalším z nich vás vyhodili od zkoušky z autoškoly. Zdá se vám to šílené? Přečtěte si druhou kapitolu.

Zdá se, že některým fyzikům jsou tři prostorové dimenze málo. Mají určité indicie, že jich máme v našem světě pět. Kde jsou a jak se projevují? Co je k tomu vede? Jak to chtějí dokázat? Možná již v roce 2006 nám odborníci z CERN dají konečnou odpověď. Čtěte pátou kapitolu.

O černých dírách jste již určitě četli nebo slyšeli. Tyto vesmírné objekty, pohlcují vše co se dostane do jejich akčního rádiusu a většinou zaujímají prostor o průměru stovek až tisíců světelných let. Představte si, že jeden z fyziků přišel z bláznivým nápadem, že všude kolem nás ve vesmíru je obrovský počet malých černých děr velikostí pivního sudu. Jak k tomu dospěl a co to může pro nás znamenat se dočtete v další z kapitol.

Abych vám neprozrazoval vše, skončím s tím, že se můžete těšit na hypotézu o panspermii, která způsobila rozvoj života na naší planetě, o zrcadlové hmotě a další "šokující" myšlenky. Budete-li se ztrácet v uvedených pojmech, zcela určitě vám přijde vhod významový slovník na konci knihy spolu s rejstříkem. Velkým kladem je určitě doplňující literatura ke každé kapitole, umístěná rovněž na konci knihy.

Můj osobní názor je, že jak po literární tak po obsahové stránce je to vynikající kniha, kterou mohu jenom doporučit.





Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=806