Dnešní přelet mezinárodní kosmické stanice ISS (pondělí 2. 6. 2008 kolem 22:24 SELČ) jsem pozoroval z Prahy-Holešovic. Maximální výška přeletu byla 48 stupňů nad JJZ obzorem, předpovězená jasnost kolem -2 mag. Doufal jsem, že kousek před ISS poletí raketoplán Discovery, ale byl už tou dobou spojen se stanicí. Zajímavé ale bylo, že v druhé půlce přeletu začala stanice neobvykle zjasňovat, vypadala jako letící planeta Venuše v největším lesku. V době, kdy byla asi 30 stupňů nad JJV obzorem, dokonce na 5-10 vteřin zazářila tak, že musela mít určitě kolem -7 nebo -8 mag! Při takové jasnosti už objekt za úplné tmy vytváří viditelné stíny (ověřeno při záblescích Iridií).
Vysvětlení je jednoduché: byly vůči mně vhodně natočeny panely slunečních článků, jejichž velká rovná plocha funguje jako zrcátko. Panely jsou vždy orientovány kolmo ke Slunci (kvůli maximálnímu výkonu), a Slunce bylo v té době právě na opačné straně nebeské sféry než ISS, tzn. díval jsem se zhruba kolmo na panely a navíc ze směru od Slunce. Není tedy divu, že jsem dostal do očí ukázkové prasátko.
Jestli to takhle půjde dál, bude za pár let nezbytnou součástí astronomických expedic člověk pověřený včasným varováním před oslněním družicemi :-) "Za dvě minuty poletí na jihozápadě ISS, tak bacha, všichni koukat na severovýchod!"