Vaše pozorování
Datum: Friday, 14. October 2005
Téma: Různé


Jelikož nám do redakce přisla opět dávka pozorování, pokochejte se s námi... Tentokrát nám pozorování poslali Vojta Krmíček, Müller Rudolf, Marian Garaj a Milan Kment.

Milan Kment:

Dobrý den, posílám několik fotografií z dění na obloze. V pátek 7. 10. byl blízko Venuše Měsíc (mesven01.jpg, mesven.02.jpg). Slunce před tím zapadlo do vysoké oblačnosti a nebylo vůbec jisté, jak to bude s viditelností nízko položeného Měsíce i Venuše (zapad071005.jpg). Ani v neděli 9. 10. se Slunci nepodařilo dotknout horizontu, ale oblačnosti bylo o poznání méně. Byl to dost "kostrbatý" západ (slunce01.jpg, slunce02.jpg). Na připojených detailech je vidět i "trocha zeleně" na vrcholu slunečního disku. Nízko položený Měsíc tradičně nabídl zajímavý pohled (mesic.jpg). Všechny snímky pořízeny Nikonem D-70, u Slunce a Měsíce z 9.10. použit refraktor 80/560mm a projekce za orthoskopickým okulárem 10,5 mm.

7. 10. 20059. 10. 2005
Marian Garaj (Benidorme, Spanielsko):

Prvy zaber fotila priatelka so svojim Oly750UZ, dalsie dva zabery su moje, fotene s C20D a objektivom 4/70-200. Akonahle skoncilo zatmenie, tak sa na 48 hodin uplne vyjasnilo...
Müller Rudolf (Medzevo – Slovensko):

Počasie na pozorovanie nebolo práve najlepšie. Ešte pred začiatkom zatmenia to bolo o niečo lepšie, ale čo už počasie sa nedá naplánovať. Posielam aspoň niekoľko fotografii ktoré sa mi podarilo nafotiť digitálnym fotoaparátom Olympus C-500. Fotografie neboli nijako upravované. Odfotografovaná je projecia zatmenia. Posledná snímka je urobená cez zváracie sklo č.14. Fotografované v Medzeve na Hvezdárni (súradnice 48,70N a 20,89 E) 36 km západne od Košíc.
Vojta Krmíček (Orsay – Francie):

Zdravím všechny Apače!
Já jsem měl, co se počasí týče, větší štěstí – tou dobou jsem totiž studijně ve Francii, hned u Paříže, a tady bylo polojasno, takže Sluníčko bylo pěkně vidět. Místní univerzitní astronomickej spolej Alcor udělal pozorování pro veřejnost, tak tam vytáhli pár dalekohledů a nebylo to špatný. Pár fotek v příloze, tak třeba se něco bude hodit na stránky.
Jinak ty dvě fotky zatmění jsou vyfocený přes objektiv dalekohledu o průměru cca 8cm tipuju... Digitálem Canon Powershot A40.

Docela mě zaujal přístroj Solarscope – je na jedné z fotek - z takové krabičky se to poskládá a je z toho dobrá pozorovatelna :)

Pokud máte i vy nějaký snímek či pozorování, pošlete nám ho na e-mailovou adresu apo zavináč seznam tečka cz, rádi ho zveřejníme.

Tento článek najdete na Amatérská prohlídka oblohy
http://www.astronomie.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.astronomie.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=777