Ozónová vrstva varuje
Datum: Friday, 16. July 2004 Téma: Meteorologie
Vyšlo také na webu National Geographic ((c) National Geographic Česká republika).
Ztenčování ozonové vrstvy nad Arktidou by mohlo být závažnějsí, než jsme se dosud domnívali. Příčinou je známý jev – globální oteplování.
Jestliže se horní část arktické atmosféry ochladí, což je předpovídaný následek klimatické změny, pak by úbytek ozonu mohl být třikrát větší, než je v současnosti aktuální předpověď.
S tímto tvrzením přišel Markus Rex a jeho kolegové z Alfred Wegener Institutu v Potsdamu.
"Byl jsem překvapen těmito výsledky," říká Drew Shindell z NASA – Goddard Institutu v New Yorku. "Nikdy jsme si nemysleli, že by současné modely byly tak chybné."
Stratosférická polární oblačnost.
Zdroj: NASA
Rex a jeho kolegové studovali zimní klimatické podmínky v Arktidě v minulých deseti letech a zjišťovali, jak destrukce ozonu závisí na aktuálním počasí. Výsledky jejich zkoumání byly publikovány ve vědeckém časopise Geophysical Research Letters.
Našli kupodivu velmi silný vztah mezi poklesem ozonu a množstvím stratosférických polárních oblaků.Tato forma oblačnosti se objevuje v zimě okolo 20 km nad zemí. Někdy jsou označovány jako tzv. "perleťová oblaka". Tato oblaka nejsou nebezpečná z důvodu "krásy", ale na povrchu této oblačnosti dochází k chemickým reakcím, které mění průmyslový chlor (CFCS), který známe ze starých ledniček do reaktivní formy.
Ty následně ničí molekuly ozonu. Pokles ozonu má zapřičiňuje zvýšené množství ultrafialového záření, které se k nám dostává ze Slunce. To má vliv nejen na arktické přírodní ekosystémy, ale také na zdraví lidí.
V průměru se stratosféra v Arktidě v minulosti znatelně ochladila. Neustále se ochlazující stratosféra může mít za následek větší množství stratosférických polárních oblaků, a tím větší destrukci ozonu. Množství stratosférických polárních oblaků se zvětšuje nejméně od šedesátých let minulého století. Rex a kolegové říkají, že právě toto stávající ochlazení přispívá k destrukci ozonu.
"Jestliže se ukáže, že Rexovy nálezy a modely jsou správné, pak všechny naše předpovědi o budoucím poklesu ozonu jsou podceněny," říká Shindell. Ale to není všechno. Rex poukazuje také na to, že i když množství CFCS klesá, tak stratosférická polární oblačnost nepřestává vzrůstat co do velikosti a množství. Tyto látky budou v atmosféře ještě dlouho a budou způsobovat pokles ozonu ještě několik desetiletí.
Autor RNDr. Michal Janouch, Ph.D. pracuje v Solární a ozonové observatoři Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.
|
|