Nestává se často, že na obloze zazáří kometa tak jasná a nápadná, že je bez problémů vidět za soumraku, zpod rozsvícené lampy, a navíc v Praze. Kometě C/2006 P1 McNaught se takto oslnivé krásy dosáhnout podařilo!
A já měl před chvílí to štěstí, že se vyjasnilo, a já ji v díře mezi mraky a budovami Akademie věd v pražském Ládví mohl zahlédnout v plné kráse, a navíc i improvizovaně a bez stativu vyfotografovat.
17:11 SELČ, 1/13 s, f = 49 mm, F/3,5, ISO 800.
Díky IAN za alert! Díky němu jsem si řekl, že když je nějaká šance kometu vidět i večer, má cenu to zkusit. A tak jsem si rychle nainstaloval počítačové planetárium, zjistil azimut a výšku komety a vyrazil ven. To ale bylo v 16:30, příliš světlo a kolem obzoru mraky. Ale naděje jsem se nevzdal. Podle programu byla poslední reálná šance kolem páté hodiny, a tak jsem ještě jednou utekl z práce na trávník mezi budovy - a byla tam! Pomohlo mi, že jsem nejprve uviděl Venuši, a to už jsem věděl, o kolik musím popojít, abych v mezeře mezi zdmi mohl spatřit kometu. Byla vidět na první pohled i s krásným ohonem dlouhým asi 2 stupně, a to ještě na světlé soumrakové obloze pouhé 4 stupně nad obzorem! Jasnost jsem velmi zhruba odhadl na nějakých -1 až -2 mag. Po dvaceti minutách koukání a zoufalých pokusů o focení bez stativu, kolem 17:20 SEČ, mi kometa zmizela v mracích na obzoru.
17:15 SELČ, 1/8 s, f = 45 mm, F/3,5, ISO 800.
Je to už deset let, co podobně jasně na našem nebi svítila slavná Hale-Bopp. Ta sice byla úhlově mnohem větší, a byla na obloze výše, takže jsme si ji vychutnali i za úplné tmy, ale i tak si tuhle šanci určitě nenechte ujít, nemusí se hned tak opakovat. Kometa by měla být vidět ráno i večer už jen asi do 11. nebo 12. ledna.
Snímky pořízeny digitálním fotoaparátem Canon PowerShot S3 IS 10. ledna 2007 v Praze-Ládví.